<script async='async' src='//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js'></script> <script> (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({ google_ad_client: "ca-pub-6864254610282912", enable_page_level_ads: true }); </script> insaNews: ‘Erdoğan’a hakaret’te bugün: Gazeteci Mahalli hakim karşısına çıktı

1 Haziran 2017 Perşembe

‘Erdoğan’a hakaret’te bugün: Gazeteci Mahalli hakim karşısına çıktı

‘Erdoğan’a hakaret’te bugün: Gazeteci Mahalli hakim karşısına çıktı
Gazeteci Hüsnü Mahalli, ‘cumhurbaşkanına hakaret’ iddiasıyla yargılandığı davada, suçlandığı yazı ve yorumlarında Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’la alakalı bir ifade olmadığını belirterek bir gazeteci olarak eleştirme hakkının olduğunu söyledi.
‘Erdoğan’ı değil, İHH’yı hedef aldım’

İstanbul 6’ncı Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmada tutuksuz yargılanan Mahalli’nin yanı sıra, şikayetçi Erdoğan’ı avukatı Ferah Yıldız, CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu ve gazeteci Ayşenur Arslan da hazır bulundu.
40 yıllık gazeteci olduğunu belirten Mahalli savunmasında, “Hakkımdaki iddiaları kabul etmiyorum. Twitter’da Halit Meşal hakkında paylaştığım yazıda Cumhurbaşkanının adı geçmediği gibi, bu olayla ilgisi de bulunmamaktadır. Halit Meşal ile dostluğum vardır, bu dostluğa dayanarak bu yazıyı yazdım. Eğer kastım, sayın Cumhurbaşkanı’nın Mavi Marmara’yı sattığı şeklinde ifade etmek olsa bunu açıkça yazardım. Aslında İHH’yı hedef almıştım. Yani onların bu konuda seslerini çıkarmamasından yakınmıştım. Diğer tweet’lerde de Cumhurbaşkanının adı geçmemektedir” dedi.

‘Gazeteci olarak eleştirmek benim hakkım’
Türkiye’nin Suriye’de terör örgütlerine yardım ettiğini söyleyerek hakaretle suçlandığını da belirten Mahalli, gazeteci olarak bizzat devlet adamlarının demeçlerini esas aldığını vurguladı.
Mahalli, şöyle devam etti: “40 yıllık mesleki birikimimi bu şekilde heba edecek biri değilim. 2002 yılından 2011 yılına kadar AKP hükümetinin dış politikasını devamlı olarak destekleyen tek kişiydim. Yalnız Türk medyasında değil, Arap medyası ve yabancı medyada da bu konumdaydım. Bunu en iyi bilen sayın Cumhurbaşkanı ile o tarihte Dışişleri Bakanı olan Ahmet Davutoğlu’udur. Ancak 2011 yılından sonra bana göre bu hükümet yanlış yaptı. Bir gazeteci olarak bunu eleştirmek benim hakkımdır. Elbette sınırları aşmadan ve hakaret etmeden. Dolayısıyla bana yüklenen suçlama beni üzmektedir. Suçsuz olduğumu ifade etmem dahi anlamsızdır.Ama gerçekten suçsuzum.”

Kayıt bilirkişiye gönderilecek
Şikayetçi Erdoğan’ın avukatı Ferah Yıldız, şikayetlerinin devam ettiğini, sanık savunmalarını kabul etmediklerini belirterek davaya katılma talebinde bulundu.
Mahkeme, suçtan zarar görmesi ihtimali olduğu gerekçesiyle Erdoğan’ın katılan olarak kabulüne karar verdi.
Sanığın savunmasının alınmış olduğundan sonraki duruşmalara katılım zorunluluğu olmadığına hükmeden mahkeme Mahalli’nin Halk TV’deki konuşmasının tamamının incelenmesi için ilgili televizyon kanalından istenmesine ve geldiğinde bilirkişiye verilmesine karar verdi.

Duruşma 23 Kasım’a ertelendi.
İddianameden

İddianamede, gazeteci Mahalli hakkında, ‘cumhurbaşkanı’na hakaret’ ve ‘kurul halinde çalışan kamu görevlilerine görevlerinden dolayı hakaret’ suçlarından bir yıl dört aydan yedi yıl dört aya kadar hapis isteniyor.
Sosyal medya üzerinden devlet büyüklerine hakaret ettiği iddiasıyla gözaltına alınan Mahalli, 15 Aralık 2016’da sevk edildiği mahkemece tutuklanmıştı.
6’ncı Asliye Ceza Mahkemesi de Mahalli’nin ‘kaçma ihtimalinin olmaması, tutuklulukta kaldığı süre, istenilen cezanın miktarı ve mağdur üzerinde baskı yapılması girişiminde bulunulmasının olanaksız olmasını’ dikkate alarak 20 Ocak’ta tahliyesine karar vermişti.
http://www.diken.com.tr/erdogana-hakarette-bugun-gazeteci-mahalli-hakim-karsisina-cikti/

Daha fazlası için
Facebook İNSAN 'ı Beğenin
insan
https://www.facebook.com/insaninsanca1/