<script async='async' src='//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js'></script> <script> (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({ google_ad_client: "ca-pub-6864254610282912", enable_page_level_ads: true }); </script> insaNews: Gazi Üniversitesi öğrencileri: Üniversitemiz için mücadele edeceğiz

1 Haziran 2017 Perşembe

Gazi Üniversitesi öğrencileri: Üniversitemiz için mücadele edeceğiz

Gazi Üniversitesi öğrencileri: Üniversitemiz için mücadele edeceğiz

Gazi Üniversitesi'nin bölünmesi ve birçok fakültenin "Hacı Bayram-ı Veli" üniversitesi adıyla kurulacak üniversiteye devredilmesi haberlerine üniversitedeki ileri öğrencilerden tepki geldi.

AKP'nin Gazi Üniversitesi'ni bölerek "Hacı Bayram-ı Veli" adlı bir üniversite kurmayı planlamasına üniversitedeki ileri öğrencilerden tepki geldi.
"Üniversitemiz için mücadele edeceğiz" diyen öğrenciler, açıklamalarında şu bilgilere yer verdiler:
"2017 Şubat ayında Sabah Gazetesi’nde yayınlanan bir haberde “Gazi Üniversitesi’nde rektörlük kampüsü dışında kalan tıp, diş hekimliği, eczacılık ve hukuk gibi akademik birimler Hacı Bayram-ı Veli Üniversitesi'ne bağlanacak” bilgisi veriliyordu. Kaynak belirtilmeyen haberde ayrıca, 2016 Kasım ayında Ankara'ya Hizmet Edenler Derneği'nin (AHİD) ev sahibi olduğu bir toplantıda ”Hacı Bayram-ı Veli'nin adının bir üniversitede yaşatılması” konusunda ciddi adımlar atma kararı alındığı hatırlatılmaktaydı.
Eğitim döneminin sonlarına yaklaştığımız şu günlerde, üniversitemizin bölünmesi gündemi belirsizliğini korumakta.
Önümüzdeki aylarda, yaz okuluna kalacak olan öğrenciler dışındakilerin memleketlerine gitmesiyle konu hakkında somut adımların atılabileceğini düşünüyoruz.
Buun yanında üniversitemizin hedef alındığı bu tehlikenin basit bir isim değişikliği olmadığını bilmekteyiz. Çünkü üniversiteler uzun yıllardır sistemli saldırılarla bilimsellikten uzaklaştırılmaya, dinci ve gerici yapıların yuvası yapılmaya, piyasalaştırılmaya, şantiye alanlarına çevrilmeye, ranta açılmaya çalışılmakta.
Üniversitemizi bölme planı, tüm bunlara karşı oluşacak tepkileri bastırmak ve yönetilebilir hale getirmek amacıyla yapılmakta.
Bizler üniversitemizin tek başına, sosyal medya kampanyalarıyla, ırkçı söylemlerle, “ben mezun olmadan ismi değişmesin” gibi kariyerist düşüncelerle savunulamayacağını biliyoruz.
Gazi Üniversiteli ilerici öğrenciler olarak, yaz ayları boyunca konunun takipçisi olacak, içeriden ve dışarıdan gelen saldırıları bertaraf edene kadar da mücadeleye devam edeceğiz."

Daha fazlası için
Facebook İNSAN 'ı Beğenin
insan
https://www.facebook.com/insaninsanca1/