<script async='async' src='//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js'></script> <script> (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({ google_ad_client: "ca-pub-6864254610282912", enable_page_level_ads: true }); </script> insaNews: Gaziantep'te Belgeleriyle ve kaynaklarıyla IŞID Cinsel Köle Ticareti

30 Haziran 2017 Cuma

Gaziantep'te Belgeleriyle ve kaynaklarıyla IŞID Cinsel Köle Ticareti

Gaziantep'te Belgeleriyle ve kaynaklarıyla IŞID Cinsel Köle Ticareti
ISIS, ele geçirdiği bölgelerden kaçırılan kadınların ve çocukların satışı yoluyla milyonlarca dolar kazanıyor. 
Yazıd köle ticareti Batı'da iyi bilinirken, ISIS Defectors Röportaj Projesi ile şaşırtıcı bir şekilde öğrendik ki, ISİS yalnızca Yazıd kadınlarını (şeytana ibadet edenler olduklarını iddia ettikleri için) değil, kendilerini desteklemeyen tüm insanların eşlerinin ve kızlarının kadınlarını da köleleştirdi.
Geçtiğimiz Kasım ayında Kuzey Almanya Yayıncılık (NDB) ve Güneybatı Yayıncılık (SWR) tarafından yapılan bir davayla ilgili olarak bu hafta Türkiye'den gelen haber, ISIS köle ticareti ve brokerleri tarafından Türkiye'de faaliyet gösterdiğini ve ISIS kasalarına çok miktarda para eklendiğini bildirdi. Geçtiğimiz Kasım ayında, Alman haber yayınları bu yasadışı köle ticaretini Gaziantep'te gizlice yürütüldüğü gibi kaçırılmış kadın aileleri ve Türkiye'de bulunan bazı arabulucularla bu kadınların bir kısmının serbest bırakılmasına aracılık etmesine yardımcı olan mülakat da yapmayı başardı.
Gaziantep, Türkiye'nin güneyinde, güneydoğu sınırında, Suriye sınırının yakınında, Şanlıurfa ve Kilis illerinde birçok ISIS üyesinin son yıllarda terörist faaliyetleri için çok aktif bir şekilde destek verdikleri Türk şehirlerini komşusu olarak geçiren bir Türk şehridir. Bazı ISIS üyeleri, Şanlıurfa'yı (Urfa), Suriye ve Irak'ta savaşmaktan vazgeçmeye karar verdiklerinde dinlenme ve rahatlama için bile bir yer olarak başvurdu.
Alman raporlaması, Hoca Alias'ın ve üç cinayetinin, Sinjar'ın katledilmesi sırasında kaçırılan ve köleleştirilen ve Kasım 2015'te Gaziantep'teki bir aracı aracılığıyla ISIS'e ödenen para ile serbest bırakıldığı davayı içeriyordu. Hoda, bir yıl boyunca ISIS savaşçılarına köle olarak hizmet etmiş, ardından üç çocuğuyla birlikte, Bir ISIS İnternet sayfasında "köle sayısı oniki" referans alınarak satışa sunuldu. Aşağıda, bu web sayfasında özellikli resim bulunmaktadır. Ona satış fiyatı, web sayfasında on sekiz bin dolar olarak ilan edildi. NDR ve SWR'ye göre, pek çok Yazidi kadın internette benzer şekilde satıldı. (Resimli kaynak  http://www.hurriyet.com.tr/16-gunde-beraat-40089919 )

Bu davadaki arabulucu, Ebu Mital'in Arap kunya tarafından gider ve Irak'tan gelir. Yazdıç aileleri için akrabalarını ISIS'in elinden alması için aracılar. Köleliği olan aile bireylerini kurtarmaya çalışırken topladığı para doğrudan ISIS'in kasasına destek verir ve gelir. Alman haber videosunda, çevrimiçi sohbet odaları ve WhatsApp aracılığıyla doğrudan ISIS ile görüşmeler yaptığını iddia ediyor.

Bu durumda, komisyoncu Hoda ve çocuklarının serbest bırakılması için, Abu Mital, ISIS'den Gaziantep'e gitmesini istedi, böylece onları satın alabildi. Gizli bir video kamerayla çekilen Alman raporuna göre, Ebu Mital, Gaziantep'teki ISIS brokerleri ile bir araya gelerek onlara para aktardı. Girilen bina, dışarıdan düzenli bir ofis binasına benziyor. Içinde, ISIS köle satıcıları miktarın doğru olduğundan emin olmak için para sayma makineleri kullandı. Ödeme alındığında, ISIS köle satıcısı, parayı ISIS'e devretmek için kendi ağında bir başka kişiye seslendi. Bütün bunlar, hiçbir şey kesintiye uğramadan Gaziantep'te Gaziantep'te gizli bir şekilde gerçekleştirildi. (Bu videodaki altyazıdan tercüme edildi.) (Orijinal görüntüleri burada görülebilir.)

Bu durumda, Hoda-köleleştirilen kadını, yaşları çocuklarıyla iki, Dört ve on bir tanesi Ebu Mital tarafından satın alınarak aracılık edildi ve ailelerine teslim edildi. Kadın için müzakere fiyatı on bir yaşındaki oğlan için yirmi bin dolar ve on beş bin dolar idi. Ödeme yapıldıktan ve dikkatli bir şekilde sayıldıktan sonra, üç çocuğuyla birlikte Hoda'nın serbest bırakılması (oniki köle olarak tanımlandı), birilerinin onun teslimatı için kendisinin arayacağı söyleniyor Ebu Mital'le birlikte düzenlendi. Aile akrabalarıyla bir araya geldiğinde üzücü hikaye orada bitmedi. Hoda ve çocukları, kocasının ve babalarının ISIS tarafından öldürülmüş olduğunu öğrendi.
Tarihteki en iğrenç terörist gruplardan birinin finanse edilmesine doğrudan katkıda bulunmak ve ISIS köleleri için aracılık yapmakla birlikte , Ebu Mital kendini Yezidi kadınlarının kurucusu olarak olumlu bir şekilde tasvir etmeye çalıştı;

ISIS'in orada öldürülen bir Emir üzerinde bulunan Irak'ta bir emir yayınladığı da biliniyor. Köle satışı emri 16 Ekim 2014 tarihli terör örgütünün damgasını taşıyordu. Aşağıda, çeşitli yaşlar dahil köleli kadınların satışını açıklıyor ve düzenliyor. Kadınların ve kız kölelerinin fiyatları, bir ila dokuz, on ila yirmi, yirmi ila otuz, otuz ila dört ve kırk ila elli yaşlara göre gruplandırılır ve gruplandırılır. Bu belge aynı zamanda, satılmayı kabul etmeyen köleye öldürüleceklerini belirtmektedir.


30 Kasım 2015'te Alman TV kanallarında yayınlanan Alman videosunun ardından Gaziantep Barosu, Gaziantep Cumhuriyet Savcılığı aracılığıyla Türk adalet sistemine şikâyette bulundu. Şikayetin ardından, Türk Ulusal Polisi haber videosunda yer alan büroya baskın düzenledi. Baskında polis, üç yüz yetmiş bin dolar, birçok yabancı pasaport ve Türkiye ile Suriye arasındaki çeşitli nakit transferleri gösteren yaklaşık iki bin sayfa nakit makbuza el koydu. Belgeler arasında aşağıdaki makbuzlar var:

Altı şüpheli tutuklandı ve bir terör örgütünün üyesi olmaktan, bir terör örgütünün finanse edilmesinden ve insan kaçakçılığıyla itham edildi. İlk duruşma 31 Aralık 2015'te yapıldı.Suriye'deki ISIS ile Türk aracılar arasındaki köle ticareti çok basit bir şekilde gerçekleştirildi. ISIS, ekli resimlerle satmak istediği köle sayılarını ve gizli bir web sitesinde bilgilerini yerleştirir. Bir köle çocuk sahibi olursa, köle ile çocuklarının olduğu resimler, Hoda'nın davasında olduğu gibi, bu özel ve biraz gizli web sayfasına da eklenmiştir. Fotoğrafların altında fiyatlar listeleniyor. Alıcılar, ISIS'in brokerlerini satın alma fiyatıyla ilgili olarak kabul ettikten sonra nakit, Alman TV istasyonları tarafından kaydedilen videolarda olduğu gibi, Gaziantep'te ofise teslim edildi. İşlem, paranın ilk önce dikkatle sayılması, daha sonra paranın ISIS'e devredilmesi ve ardından kölelerin Türkiye'ye taşınması ve serbest bırakılması ile doğrulanır.

Gaziantep Barosu , sanıkların serbest bırakılmasının öğrenildiğini ve davanın uygulanmadığı davanın kapatılmasının ardından dava Ankara'daki temyiz mahkemesine götürülmeye karar verdi. Türkiye "de köle ticareti yapan haberi, birkaç yıldır devam eden diğer birçok Türk ceza davasına kıyasla, yalnızca on altı günde karar verilen ve komisyoncular lehine karar verilen davada Türk kamuoyuna şok oldu. Bu haberler 17 Nisan 2016 tarihinden itibaren Türk gazetelerinde bildirildi.

Ahmet S. Yayla, Ph.D. Harran Üniversitesi Siyaset Bilimi Bölüm Başkanı ve Profesördür ve Uluslararası Şiddetli Aşırılık Araştırmaları Merkezi (ICSVE) Genel Sekreter Yardımcısı olarak görev yapmaktadır. Daha önce TC Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele ve Operasyonlar Şefi görevlerinde bulundu. Araştırması terörizm, radikalleşme ve şiddet aşırılıklarına karşı koyma üzerine yoğunlaşıyor. Ayrıca, Birleşik Devletler Vatan Güvenliği Departmanı (Aralık 2005 - Nisan 2006) ABD'de terörizm ve Müslüman topluluklarla etkileşim halinde olan konular hakkında danışman olarak görev yapmıştır. Yayla, 2005 yılında ABD Senatosu Vatan Güvenliği Komitesine tanık olarak tanıklık yapmaya davet edildi. Mesleği boyunca Dr. Yayla, yirmi'den fazla terörist örgütü temsil eden binlerce terörist kadrosuyla röportaj yaptı. Geç kalmış olan ISIS kaçıranlar görüşmeleri, Türkiye'de saklanan kaçınılmaz kişilere ulaşmayı ve onları hikayeleri hakkında video üzerinde açıkça konuşmaya ikna etmeyi başaran ilk araştırmacılardan (Dr. Anne Speckhard'lı) sonra dünyada eşsizdir. Bu araştırmanın sonuçları, akademik makaleler, film ve ISIS Defectors: Hilafete Karşı Karşıya Öyküler (Advances Press, 2016) başlıklı kitapta yayınlanıyor.

Anne Speckhard, Ph.D. Georgetown Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde Psikiyatri Yardımcı Doçent ve Uluslararası Şiddetli Aşırıcılık Çalışması Merkezi (ICSVE) direktörüdür ve ikamet etmeyen Trendler Üyesi'dir. Ayrıca Teröristlere Konuşma ve Undercover Cihadi'nin yazarının yazarıdır. İnternet üzerinden ISIS'e baştan çıkaran bir Amerikalı kızın gerçek öyküsünden esinlenerek yeni çıkarttığı kitap, ISIS'in Gelini'dir. Dr. Speckhard, Gazze, Batı Şeria, Çeçenya, Irak, Ürdün ve Avrupa'nın pek çok ülkesi dahil olmak üzere dünyanın çeşitli yerlerinde yaklaşık beş yüz terörist, aile üyeleri ve destekçileriyle görüştü. Irak'taki Tutuklu Rehabilitasyon Programının psikolojik ve İslami meydan okuma yönlerini tasarlamaktan yirmi bin gözetimindeki ve sekiz yüz çocuk üzerinde uygulanmak üzere sorumluydu. Halen ICSVE'de Dr. Ahmet Yayla ile birlikte ISIS Defectors Röportaj Projesi yürütüyor. Kişisel web sitesi: www.AnneSpeckhard.com


Kaynaklar:
Greenaway, N., & Macfarlan, T. (4 Haziran 2015). 'Herkesi unutmanız gerekiyor - hatta anneniz ve babanız': Bir cihadî gelin olarak gizli görevine giren gazeteci, ISIS komutanı tarafından Suriye'ye nasıl çekilmeye çalışıldığını açıklıyor. Günlük posta. Http://www.dailymail.co.uk/femail/article-3110895/Journalist-went-undercover-jihadi-bride.html
Gaziantep'te Belgeleriyle ve kaynaklarıyla IŞID Cinsel Köle Ticareti
Twitter'da Anne Speckhard'ı takip edin: www.twitter.com/AnneSpeckhard
HuffPost ile paylaşmak istediğiniz bilgilere sahipsiniz? İşte böyle.

Anne Speckhard Terörist Hilafet Hikâyeleri İçinde Teröristler ve ISIS Tehlikeleri Konusunda Yazan Yazar


Daha fazlası için
Facebook İNSAN 'ı Beğenin
insan
https://www.facebook.com/insaninsanca1/