<script async='async' src='//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js'></script> <script> (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({ google_ad_client: "ca-pub-6864254610282912", enable_page_level_ads: true }); </script> insaNews: Hitler, savaştan önce Ankara'da Sovyetler Birliği ile irtibata geçmeye çalışmış

22 Haziran 2017 Perşembe

Hitler, savaştan önce Ankara'da Sovyetler Birliği ile irtibata geçmeye çalışmış

Hitler, savaştan önce Ankara'da Sovyetler Birliği ile irtibata geçmeye çalışmış
Rusya'da Nazi Almanyası'nın Sovyetler Birliği'ne saldırmasıyla Büyük Vatan Savaşı'nın başladığı 22 Haziran ‘Anma ve Keder Günü'nde ülke topraklarını korumaya çalışırken ölen Rus askerleri anılırken, İkinci Dünya Savaşı'yla ilgili bir tarihi gerçek daha ortaya çıktı.
Rus tarihçi ve yazar İgor Sinitsin, 'Andropov'a Yakından Bakmak' adlı kitabında Nazi Almanyası lideri Adolf Hitler'in 1939 yılında Ankara'da Sovyetler Birliği ile irtibat kurmaya çalıştığını iddia etti.
Hitler'in talimatıyla Nazi Almanyası'nın Ankara Büyükelçisi Fon Papen Ankara'da ziyarette bulunan Sovyetler Dışişleri Komiseri (bakan) Yardımcısı Vladimir Potemkin ile görüşmeye çalıştı. SSCB Ankara Büyükelçiliği, Moskova'ya konuyla ilgili gelişmeleri aktardı. Kremlin de SSCB Ankara Büyükelçisi Terentyev'e, Alman elçisi Papen'le görüşmek için talimatta bulundu.

Sinitsin, "İkili görüşmede Papen, ısrarla şunu tekrarladı: "Yeni temellere dayalı yeni bir ilişkiler kurmak lazım. İdeoloji ayrılılığını ise bir kenara bırakmak lazım" ifadelerini kullandı.
Yazara göre, bu görüşmenin ardından dönemin Sovyet lideri Josef Stalin, Hitler'in, elçi Papen'e geniş yetkililer tanıdığını anladı. (Sputnik)

Daha fazlası için
Facebook İNSAN 'ı Beğenin
insan
https://www.facebook.com/insaninsanca1/