<script async='async' src='//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js'></script> <script> (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({ google_ad_client: "ca-pub-6864254610282912", enable_page_level_ads: true }); </script> insaNews: İfadesiyle örtüşüyor: ‘Darbeyi MİT’e ihbar ettim’ diyen binbaşının görüntüleri çıktı

1 Haziran 2017 Perşembe

İfadesiyle örtüşüyor: ‘Darbeyi MİT’e ihbar ettim’ diyen binbaşının görüntüleri çıktı

İfadesiyle örtüşüyor: ‘Darbeyi MİT’e ihbar ettim’ diyen binbaşının görüntüleri çıktı

Darbe girişimini MİT’e aynı gün ihbar eden pilot binbaşı O.K.’nin görüntüleri ortaya çıktı.

15 Temmuz günü MİT’e giderek darbe girişimi olabileceği yönünde ihbarda bulunan binbaşı ifadesinde şu sözleri sarf etmişti: “Aklıma MİT geldi. Saat 13.55 gibi nizamiyeden çıktım. Deniz Binbaşı’ya mesaj attım. ‘Ben uçamam’ dedim. Taksiyle 14.20 gibi MİT’e vardık. Kapıdaki görevliye ‘MİT’e TSK içindeki paralelcilerle alakalı bilgi vermek için geldim’ dedim. Saat 15.00 civarı iki kişi geldi. Anlattım. Tedirgin oldular. Bana ne olabileceğini sordular. Ben de büyük bir faaliyet olabileceğini hatta ‘darbe faaliyeti olabileceğini’ söyledim. ‘Hakan Fidan’ı almaktan kasıt ne’ diye sordular. Ben de ‘çok kan akacak’ dediklerine göre bu faaliyetin iyi niyetli bir faaliyet olmadığını kendilerine söyledim. ‘Darbe olabilir’ kelimesini kullandığımı çok iyi hatırlıyorum.”
Binbaşı O.K.’nin ifadelerinin ardından istihbaratın dikkate alınıp alınmadığı tartışma konusu olmuş ve iş Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar’ın ‘darbe komisyonu’na sunduğu yazılı bilgiye kadar taşınmıştı.
O.K.’nin ifadesinin ortaya çıkmasının ardından bazı siyasiler, 15 Temmuz günü darbe girişiminin fiilen başlamasından önce yaşananlarda çelişki olduğunu savunmaya başlamış ve bu olayın araştırılmasını talep etmişti. O.K.’nin ifadesi üzerine başlayan tartışma ve olayın üzerindeki belirsizlik henüz ortadan kalkmış değil.

Görüntüler, binbaşının ifadesiyle örtüşüyor

Karar’dan Hilal Öztürk ve Kenan Butakın’ın haberine göre O.K., güvenlik kameralarında Kara Havacılık Komutanlığı’nda ve MİT’e giderken görülüyor.
Kara Havacılık Komutanlığı’nın güvenlik kameralarına üç kez takılan binbaşının, komutanlığın 1 No’lu nizamiyesinden çıkarken elinde telefonuna baktığı görülüyor. Bu görüntünün saati ise 13.42. O.K., savcılık ifadesinde de bu saatlerde MİT’e darbe girişimini ihbar etmek için gittiğini söylemişti.

Binbaşının ikinci görüntüsünde de, akşam 21.51’de yine Kara Havacılık nizamiyesinin yanındaki ağaçlık alanda olduğu ve burada telefonda konuştuğu görülüyor. O.K., ifadesinde de ‘Pastacı’ takma adlı MİT görevlisinde saat 22.00 sularında görüştüğünü söylemişti.

Kameralara son kez 21.52’de takılan binbaşının nizamiyeye doğru yürüdüğü görülüyor.
MİT ‘darbe istihbaratı’ dememişti

Binbaşının ifadeleri daha önce de basına yansımış, ancak MİT Meclis komisyonuna gönderdiği metinde, binbaşının ‘MİT Müsteşarına saldırı yapılacağı’ yönünde teyide muhtaç ham bilgiler verdiğini açıklamıştı.
Fidan’ın ihbar üzerine Genelkurmay başkanlığına gittiği, ancak darbenin teyit edilememesi üzerine Suriyeli bir muhalifle yapacağı görüşmeye geçtiği öğrenilmişti.
http://www.diken.com.tr/ifadesiyle-ortusuyor-darbeyi-mite-ihbar-ettim-diyen-binbasinin-goruntuleri-cikti/

Daha fazlası için
Facebook İNSAN 'ı Beğenin
insan
https://www.facebook.com/insaninsanca1/