<script async='async' src='//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js'></script> <script> (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({ google_ad_client: "ca-pub-6864254610282912", enable_page_level_ads: true }); </script> insaNews: Katar'dan sonra sıradaki ülke! Türkiye.! Peres: Türkiye cezalandırılmalı.2014

7 Haziran 2017 Çarşamba

Katar'dan sonra sıradaki ülke! Türkiye.! Peres: Türkiye cezalandırılmalı.2014Şimdilik Pakistan sırada, ancak hedef Türkiye, anımsayalım.
Peres: Türkiye cezalandırılmalı.
8.9.2014

İsrail eski Cumhurbaşkanı Şimon Peres, "terörü finanse ettikleri" iddiası ile Katar ve Türkiye'nin cezalandırılmasını istedi.
Şimon Peres, Terörle Mücadele Enstitüsü'nce Herzliya'da düzenlenen 14. Uluslararası Konferans'ın açılışında yaptığı konuşmada uluslararası toplumun terör ile mücadelesine İsrail'i de dahil etmesi gerektiğini söyledi.
Jerusalem Post sitesine göre, "Terör, Arap dünyasını parçalıyor" uyarısında bulunan Peres konuşmasında "Terörü finanse ettikleri için Katar ve Türkiye'ye sert ekonomik yaptırımların uygulanmasına" güçlü bir destek verdi.
Peres, konuşması sırasında ayrıca teröre ve Hamas'a karşı sesini yükselttiği için Filistin Yönetimi Başkanı Mahmut Abbas'ı övdü. Milliyet
***
Katar'dan sonra sıradaki ülke!
07.06.2017


Suudi Arabistan dahil 7 ülkenin Katar ile diplomatik ilişkileri askıya alması ABD öncülüğündeki Arap NATO'su ve 'Sünni Blok' projesinin başarısızlığı olarak okunmaya devam ediyor. CIA ve Ulusal Güvenliği Teşkilatı'ndaki görevlerinin ardından Brookings Enstitüsü ve Dış İlişkiler Konseyi (CFR) gibi ABD'nin etkili kurumları için yazan Bruce Ridel, Al Monitor sitesi için kaleme aldığını makalede yaşanan gerginliğin Washington hanesine yazıldığını vurguladı.
Donald Trump'ın Riyad ziyareti ile başlayan süreci hatırlatan Ridel, 'Sünni Blok iki hafta geçmeden dağılmaya başladı' diye yazdı. Trump'ın İran düşmanlığı noktasında Körfez ülkelerini seferber etme çabasının mezhepsel bölünmele endişesini beraberinde getirdiğini savunan ABD'li uzman “Trump'ın bölgesel sorunları çözmede güvenilirliği şüpheli” ifadelerine yer verdi.
SIRA PAKİSTAN'DA 
Hafta başında yayınlanan makalede, yalnızca Katar'ın değil Umman'ın da İran'la önemli bağlara sahip olduğunu ifade eden Ridel, Pakistan'ın yeni krizin adresi olabileceğini savundu. İran'la uzun sınır hattını paylaşan Pakistan'ın Yemen savaşından bu yana 'Sünni Blok' projesine şüpheyle baktığını dile getiren eski CIA uzmanı “Suudi Arabistan'ın Pakistan ile ilişkileri Yemen savaşından beri kötü. Pakistan, tekrarlanan Suudi isteklerine rağmen askeri bloğa katılmayı kesin olarak reddetti. Pakistan, Müslüman dünyanın en büyük askeri gücü ve nükleer silahları olan tek Müslüman ülke” diye yazdı. haber7 com
BOYUN EĞERSE KENDİ BİTER
Lübnan merkezli Al Mayadeen Televizyonu'na konuşan Beyrut Amerikan Üniversitesi Siyasal ve İslami Bilimler Bölümü'nden Ahmet Musalli ise Katar'ın baskılara boyun eğidiği takdirde kendi bölgesel rolünü sonlandıracağını vurguladı. Türkiye'nin arabulucuk çabalarının da sonuç vermeyeceğini ileri süren Musalli, Al Mayadeen kanalının 'Son Baskı' isimli programında şunları kaydetti:
“ Katar'dan istenenler İran ve Müslüman Kardeşler'den uzaklaşması, Al Jazeere'yi kapatması, Körfez muhalefetiyle bağını kesmesi..Bunun karşılığında Körfez Birliği'ne geri alınacak. Ancak, Katar bu birliğin hiçbir zaman derinlerde olmadı. Çünkü Katar için en büyük rakip İran değil Suudi Arabistan'dır. Katar, Suudi Arabistan'ın isteklerini yerine getirirse kendi rolünü bitirir ama getirmezse savaş olasılığıyla karşı karşıyayız. Türkiye Katar'a desteğini gösterdi fakat Türkiye arabuluculuk yapacak kadar Suudi Arabistan'la iyi değil. Türkiye elbet bu çatışmayı dindirmeye çalışacak fakat başarılı olamayacak. Çünkü Suudi Arabistan Müslüman Kardeşler konusunda Türkiye'den de memnun değil Türkiye şu an Suudi Arabistan için Katar'dan farksız.Yine de şu an için Suudi Arabistan aynı kararı Türkiye için alamaz”
https://www.facebook.com/groups/akildincelisirmi/permalink/1419819691390557/?hc_location=ufi


Daha fazlası için
Facebook İNSAN 'ı Beğenin
insan
https://www.facebook.com/insaninsanca1/