<script async='async' src='//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js'></script> <script> (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({ google_ad_client: "ca-pub-6864254610282912", enable_page_level_ads: true }); </script> insaNews: “Keşke RezidansYapıp, Taş Ocağı Açsaydım” Ormanda karavanla kampa 6000 bin lira ceza isyan ettirdi

12 Haziran 2017 Pazartesi

“Keşke RezidansYapıp, Taş Ocağı Açsaydım” Ormanda karavanla kampa 6000 bin lira ceza isyan ettirdi

“Keşke RezidansYapıp, Taş Ocağı Açsaydım”

Ormanda karavanla kampa 6000 bin lira ceza isyan ettirdi
Muğla Gökova Beldesi İzci Kampı mahalinde karavanıyla kamp yapan Ekrem Örsoğlu’na, mahkeme 6000 lira cezaya hükmetmişti. Ceza yargıtay tarafından onandı. Örsoğlu, “çok pişmanım, eğer orman arazisini dalavereyle üzerime geçirip, bir rezidans yapsaydım ya da kaçak bir taş ocağı açsaydım açılışıma çiçeklerle gelinirdi” diye tepki gösterdi.
Ormanda karavanla kampa rekor ceza

Odatv’nin haberine göre, Muğla Gökova Beldesi İzci Kampı mahalinde 2011 yılında karavanıyla kamp yapan Ekrem Örsoğlu’na, Orman İşletme Müdürlüğü memurlarının tuttuğu tutanak sonucu dava açıldı. Muğla 3. Asliye Ceza Mahkemesi, yargılamanın sonunda Örsoğlu’na 10 ay hapis cezası vermiş cezayı 6000 TL para cezasına çevirmişti. 2014’te verilen bu ceza “Karavana rekor ceza” olarak değerlendirilmişti.
Örsoğlu o dönem yaptığı açıklamada, verilen cezanın haksız bir uygulama olduğunu, karavanını 3621 sayılı yasada belirtilen kıyı kenar çizgisi dahiline park ettiğini, karavanının orman tehdit alanı içerisinde olmadığını söyleyip, verilen kararı temyiz edeceğini, iç hukukun kapanması halinde de Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne başvuracağını açıklamıştı.
Karavan davasında temyiz mahkemesinin de kararı onamasıyla sona gelindi. Verilen 6000 TL para cezasını ödeme emri Örsoğlu’na tebliğ edildi. Örsoğlu Yargıtay kararına isyan etti. İşte açıklaması;

“Keşke RezidansYapıp, Taş Ocağı Açsaydım”

“Maalesef bu davada da iç hukuk kapanmıştır. Çevre savaşçılarının göz kırpmadan öldürüldüğü ülkemde, bu karar bana çok da sürpriz olmadı, beklenenin imzalanması oldu diyebilirim. Üzgünüm, bana verilen cezaya değil, çevreci bir spor olan, karavanla kamp sporunun mahkeme eliyle cezalandırılmasına üzgünüm. Devletin karavanla kamp sporuna bakışına üzgünüm. Üzgünüm, karavanla sadece kamp yapıp, çevre koruyuculuğu yaptığım halde, adıma verilen ceza “Orman arazisini işgal ve faydalanma” olarak sicilime işlendi. Üzgünüm artık orman arazisinde olmasanız da bir orman memurunun iddiasıyla yargılanıp ceza alabileceğiniz, emsal teşkil edecek bir dava olduğu için üzgünüm. Kamp yaptığım alanda bir rezidans inşa etmediğime çok pişmanım, eğer orman arazisini dalavereyle üzerime geçirip, bir rezidans yapsaydım ya da kaçak bir taş ocağı açsaydım açılışıma çiçeklerle gelinirdi, artık ülkemizde kimse karavan turizminden bahis etmesin, bunu anlayacak seviye, sadece kamp alanlarına sıkıştırıldı”
http://gazeteport.com/kategori/gundem/

Daha fazlası için
Facebook İNSAN 'ı Beğenin
insan
https://www.facebook.com/insaninsanca1/