<script async='async' src='//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js'></script> <script> (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({ google_ad_client: "ca-pub-6864254610282912", enable_page_level_ads: true }); </script> insaNews: Kriz içinde kriz: Almanya “Trumplaşma tehlikeli” diyerek Katar’a destek verdi

7 Haziran 2017 Çarşamba

Kriz içinde kriz: Almanya “Trumplaşma tehlikeli” diyerek Katar’a destek verdi

Kriz içinde kriz: Almanya “Trumplaşma tehlikeli” diyerek Katar’a destek verdi

ABD ile AB arasındaki gerilim Katar krizine de yansıdı. Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel Katar’a yönelik kuşatmaya tepki gösterdi, “Bölgedeki Trumplaşma çok tehlikeli” dedi, Trump’ın Ortadoğu politikasını “tamamen yanlış” olarak niteledi
Donald Trump’ın ABD Başkanı olmasının ardından NATO buluşması, G-7 Zirvesi ve Paris İklim Anlaşması ile görünürleşmeye başlayan ABD-AB gerilimi, Katar krizinde de kendisini gösterdi.

Deutsche Welle’nin haberine göre; Alman ekonomi gazetesi Handelsblatt’a konuşan Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, Suudi Arabistan’ın başını çektiği Körfez ülkelerinin Katar’a yönelik politik-ekonomik-askeri kuşatmasını eleştirdi.
Katar’ın alınan bu karardan “hayati olarak etkileneceğini” söyleyen Gabriel, “Zaten krizlerle çalkalanmakta olan bir bölgede ikili ilişkilerde bu tür bir Trumplaşma özellikle tehlikeli. Gerginliğin tırmanmasından ve bunun bölgenin tamamında yol açacağı sonuçlardan büyük endişe duyuyoruz” ifadelerini kullandı.

Trump politikalarına sert eleştiri

Gabriel, ABD Başkanı Donald Trump’ın Ortadoğu politikasını da “tamamen yanlış” olarak niteledi. Trump’ın Riyad ziyaretinde Körfez monarşileriyle gerçekleştirdiği geniş çaplı silah ticareti anlaşmalarının bölgedeki silahlanmayı yaygınlaştırma riski taşıdığını belirten Gabriel, Almanya’nın ise “çatışmaların diyalog yoluyla hafifletilmesinden yana” olduğunu söyledi.
Gabriel, Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adel El Cubeyr ile yapacağı görüşmede için de “Suudilerin bu son derece sert muameleyi tercih etme gerekçeleriyle ilgili daha çok şey öğreneceğimiz muhakkak” dedi.

ABD-AB geriliminin perde arkası

ABD’de Donald Trump’ın başkan olmasının ardından izlediği politik çizgi ilk günden itibaren AB temsilcilerinin ve AB’nin başını çeken Almanya ile Fransa liderlerinin eleştirilerine neden olmuştu.
Bu gerilim ilk etkisini liderlerin buluştuğu Brüksel’deki NATO ve G-7 zirvelerinde kendisini göstermişti. G-7 Zirvesi’nde Trump ile Merkel arasındaki gerilimin toplantıya yansıdığı aktarılmış, Merkel’in zirveden sonra sarf ettiği “Başka ülkelere güvenilebilecek zamanların geride kaldığı” ve “Avrupa’nın kaderini eline alması gerektiği” sözleri büyük yankı uyandırmıştı.
Gerilim zirveden kısa bir süre sonra da Paris İklim Anlaşması konusunda kendisini göstermiş, Trump “ABD’ye karşı ekonomik avantaj elde etme çabasının ürünü” dediği anlaşmadan ABD’yi çekmiş, karar Almanya ve Fransa başta olmak üzere AB üyesi ülkelerden tepki görmüştü.
http://sendika45.org/2017/06/kriz-icinde-kriz-almanya-trumplasma-tehlikeli-diyerek-katara-destek-verdi/

Daha fazlası için
Facebook İNSAN 'ı Beğenin
insan
https://www.facebook.com/insaninsanca1/