<script async='async' src='//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js'></script> <script> (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({ google_ad_client: "ca-pub-6864254610282912", enable_page_level_ads: true }); </script> insaNews: Krizin odağındaki ülke Katar: Türkiye'de satın almadığı yer kalmadı...

6 Haziran 2017 Salı

Krizin odağındaki ülke Katar: Türkiye'de satın almadığı yer kalmadı...

Krizin odağındaki ülke Katar: Türkiye'de satın almadığı yer kalmadı...

Suudi Arabistan'ın başını çektiği ülkelerin Katar'a yönelik "ilişki kesme" kararı sonrası Türkiye'nin nasıl bir konum alacağı merak konusu. Erdoğan'ın uzun süredir yakın ilişki kurduğu Katar, 

Türkiye'de birçok şirketi satın alarak bünyesine katmıştı.
AKP'nin uzun yıllardır yakın ilişki kurduğu Katar, zor durumda. Suudi Arabistan'ın başını çektiği çok sayıda ülke Katar'la tüm ilişkilerini keserken, Türkiye'ye gelen sıcak paranın kaynaklarından biri olan ve son yıllarda Türkiye'de birçok şirketi satın alan Katar'a ilişkin AKP'nin alacağı konum merak konusu.
AKP'den şu ana kadar sadece "üzüntü duyuyoruz" açıklaması gelirken, Katar'ın son yıllarda Türkiye ile ilişkisini özetleyen bazı veriler şöyle:
*Finansbank: Katar merkezli QNB Group, Finansbank A.Ş.'nin yüzde 99.81 hissesini satın alarak bankanın adını QNB Finasbank olarak değiştirmişti.
*Digitürk: Süper Lig maçlarının yayın haklarını elinde bulunduran Digitürk, geçtiğimiz yıl Katarlı BeIN Sports'a satılmıştı.

*A Bank: Katar’ın ilk özel bankası The Commercial Bank, ABank’ın tüm hisselerini geçtiğimiz yıl satın aldı.

*İnşaat firmaları: Türk müteahhitlik firmaları, 2015 Nisan sonuna kadar yaklaşık 11.6 milyar dolarlık toplam 118 projeyi üstlendi.
*2016 yılında Türkiye Katar’a 421 milyon dolarlık ihracat yaptı.

*Boyner'in yüzde 30'u Katarlılar tarafından satın alındı.

*DEİK/Türkiye-Katar İş Konseyi'nin başkanlığını AKP'li Ethem Sancak yapıyor.

*2016 yılında Türkiye’ye en çok yatırım yapan 7. ülke Katar oldu.

*Varlık Fonu’na devredilen ÇAYKUR’un, Katar’dan alınan 650 milyon dolar karşılığında teminat gösterildiği ileri sürüldü.

*Şekerbank ve Pegasus'un da adı son dönemde Katarlılara satış iddialarıyla gündeme geldi.

*BMC'nin hisselerinin yüzde 50'lik bölümü Katarlılar tarafından satın alındı.

*Katar ile Türkiye arasındaki anlaşmalardan biri de enerji alanında. BOTAŞ ile Katar milli petrol şirketi, Türkiye’nin Katar'dan LNG ithalatı yapmasına olanacak sağlayacak ön mutabakat zaptını imzalamıştı.

*"Expo Turkey by Qatar Fuarı"na tam 154 Türk firması katılırken, Fuarın organizatörü Medyacity Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Kurt, Türk şirketlerin Katar’da 12.5-13 milyar dolarlık taahhüt işlerini tamamladığını, 7.5 milyar dolarlık taahhüt işinin de devam ettiğini söylemişti.


http://haber.sol.org.tr/toplum/krizin-odagindaki-ulke-katar-turkiyede-satin-almadigi-yer-kalmadi-198821
Daha fazlası için
Facebook İNSAN 'ı Beğenin
insan
https://www.facebook.com/insaninsanca1/