<script async='async' src='//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js'></script> <script> (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({ google_ad_client: "ca-pub-6864254610282912", enable_page_level_ads: true }); </script> insaNews: Kuşadası’da muhtarın çabası sonucunda 700 yıllık zeytin ağacı kurtarıldı

6 Haziran 2017 Salı

Kuşadası’da muhtarın çabası sonucunda 700 yıllık zeytin ağacı kurtarıldı

Kuşadası’da muhtarın çabası sonucunda 700 yıllık zeytin ağacı kurtarıldı

Kuşadası’da Yavansu mahalle muhtarının girişimleri sonucu 700 yıllık olduğu anlaşılan zeytin ağacı kesilmekten kurtarıldı.
Muhtarın dikkati Kuşadası’da 700 yıllık zeytin ağacını kurtardı. Yol yapımı sırasında kesilmek üzere olan ağaç, girişimler sonucu üç şeritli yolun iki şeride indirilmesi ile kurtarıldı.
YOL İÇİN KESİLECEKTİ

Zeytinlik alanların imara ve sanayi tesislerine açılmasını öngören değişiklik taslağının TBMM’de olduğu günlerde Kuşadası’dan gelen haber yurttaşların zeytinliklere verdiği önemi ortaya koyuyor.
Kuşadası-Söke karayolunun çalışmaları sırasında yol güzergahında kaldığı için köklenmek üzere olan zeytin ağacı, Yavansu Mahalle Muhtarı ve aynı zamanda Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı olan Hasan Demirelin ve EKODOSD’un girişimleri sonucu kurtarıldı.
Kesilmek üzere olan ağacın bir anıt ağaç olduğunu gören muhtarın dikkati sonrası yapılan incelemede, ağacın yaklaşık 700 yaşında olduğu ortaya çıktı. Tarihe tanıklık eden ağacın kurtarılmasına dönük Karayolları 2. bölge Müdürlüğüne verilen dilekçe sonrası yetkililer yol planında değişiklik yapılacağını dile getirdiler. 3 şeritli yolun, ağaçlara kadar olan bölümünün 2 şeritli olarak devam edeceği, ağaçlardan sonra 3 şeritli olarak düzenleneceği bildirildi.

Daha fazlası için
Facebook İNSAN 'ı Beğenin
insan
https://www.facebook.com/insaninsanca1/