<script async='async' src='//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js'></script> <script> (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({ google_ad_client: "ca-pub-6864254610282912", enable_page_level_ads: true }); </script> insaNews: Murat Yetkin: Berberoğlu'na yapılan sınırları zorluyor

14 Haziran 2017 Çarşamba

Murat Yetkin: Berberoğlu'na yapılan sınırları zorluyor
Murat Yetkin: Berberoğlu'na yapılan sınırları zorluyor
Hürriyet yazarı Murat Yetkin, CHP'li Enis Berberoğlu'nun tutuklanmasının ardından bir analiz yazısı kaleme aldı.
İşte Murat Yetkin'in o analizi:

Yok artık. Enis Berberoğlu'nun 25 yıl hapse çarptırıldıktan sonra hemen cezaevine atılmasını etrafımda duyan hemen herkesin tepkisi bu oldu: Yok artık.
Berberoğlu demiyeceğim, Enis diyeceğim, CHP milletvekili ama otuz yıllık arkadaşım, meslektaşım. 2015'te gazeteciliği bırakıp siyasete geçiş yapmadan önce Hürriyet Genel Yayın Yönetmeniydi, yıllarca beraber çalıştık.
Enis hapse çarptırıldıktan hemen sonra, derdest edilmeden biraz önce, ortada kanıt filan olmadan, "Bu mağduriyeti yaratanlar utansın. Vatan sağ olsun" dedi.
CHP'li Engin Altay'ın ilk sözleri, "Diktatörü nasıl hoşnut ederim" derdindeki yargıçların, "muhalefete göz dağı kararı" oldu, "Lanet olsun böyle adalete" dedi.
Meclis'te ise Özgür Özel, "CHP faşizme teslim olmayacak" diye grubunun öfkesini Genel Kurul'da dile getirdi.
Ama siyasi sonuçları bakımından en önemli tepki akşam saatlerinde CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'ndan geldi. Kılıçdaroğlu "Yarın saat 11'de" dedi, "Güvenpark'ta olacağım. Elimde tek bir afiş olacak. Onda da 'Adalet' yazacak. Yürüyüşümüzü başlatıyoruz".
Bu CHP bakımından da, siyasetin işleyişi bakımından da bir eşiğin aşılması sayılır.
AK Parti hükumeti Olağanüstü Hal gerekçesiyle ana muhalafet partisi CHP'nin Kızılay protestosunu zor kullanarak engelleyecek mi? Siyasetin şu anda böyle yakıcı bir gündemi de oldu. Umalım hükümet halkı karşı karşıya getirebilecek tertiplere meydan vermeden bu protestonun barışçı bir şekilde yapılıp tamamlanmasını sağlayacak önlemi alır.

Enis, zaten yayınlanmış ama daha sonra üzerine yasak konmuş olan MİT kamyonlarının Suriye'ye askeri malzeme taşırken durdurulup aranması görüntülerini Cumhuriyet gazetesine vermekle suçlanıyordu.
Malum, 2014 Ocak ayında meydana gelen olayla ilgili olan savcı, hakim ve jandarmaların tamamı bugün ya Fethullahçılıktan yargılanıyor, yanda kaçak durumda. Gazeteciler Can Dündar ve Erdem Gül'ün dosyasını ayıran mahkeme, Enis'e "terör örgütüne bilerek yardım etmek" ve "devlet sırlarını" yaymak suçlarından 25 yıl verdi.
Damatları sabit adresi var diye tahliye eden Türk yargısı, yeri yurdu belli milletvekilini, karara itiraz sürecini dahi beklemeden derdest edip hapse attı.
Bu yaşananlar Türkiye'de siyasetin ve yargının sınırlarını fazla zorlamaya başladı.
Eğer bu yaşananların tam da 15 Temmuz'un yıldönümü arefesinde CHP ve genel olarak muhalefeti sindireceğini, AK Partiye yarayacağını düşünenler var ise, bence onlar da yanılıyor.

http://www.birgun.net/
Daha fazlası için
Facebook İNSAN 'ı Beğenin
insan
https://www.facebook.com/insaninsanca1/