<script async='async' src='//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js'></script> <script> (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({ google_ad_client: "ca-pub-6864254610282912", enable_page_level_ads: true }); </script> insaNews: Tepki Ölçümü

22 Haziran 2017 Perşembe

Tepki ÖlçümüMinibüs saldırganına itiraz üzerine yeniden tutuklama

Şort giydiği için Melisa Sağlam'ı darp eden saldırgan serbest bırakıldı
Pendik'te şort giydiği için saldırıya uğrayan üniversitesi öğrenicisini Asena Melisa Sağlam'ı darp eden şüpheli Ercan Kızılateş tutuklama istemiyle mahkemeye sevk edildi. 

Kızılateş sorgusunun ardından serbest bırakıldı. Savcılığın itirazı üzerine ise tekrar tutuklama kararı çıkarıldı
Minibüsteki saldırıyla ilgili olarak hakkında "Halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama", "Kasten yaralama" ve "hakaret" suçlarından gözaltı kararı çıkarılan Ercan Kızılateş Anadolu Adalet Sarayı'na getirildi.
Kızılateş mahkemedeki sorgusunun ardından tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.
Kızılateş, adliye koridorunda jandarma arasında ilerlerken konuştu. "Darp ettiğim yalan" diyen Kızılateş, "Görüntüler çok açık, darp etme olayı yok" dedi. Şikayetçi olduğunu söyleyen Kızılateş, "Kameraları görmüyor musunuz, tabii ki bana saldırdı" şeklinde konuştu.
Saldırganın 'vergi kanununa muhalefetten' suçlu bulunduğu ve 3 yıl 9 ay hapis cezası aldığı ve 20 Haziran'da tutuklandığı ortaya çıkmıştı.
Ercan Kızılateş, serbest bırakıldığı mahkeme sorgusunda, pişman olduğunu söyledi. Kızılateş, mahkeme sorgusunda, "Ramazan ayıydı, mübarek ve haram ay olduğu için düzgün giyinmesini söyledim. Kısa şort giymişti. Elimin tersi giderken yüzüne doğru hafif bir şekilde vurdum. Olay bir anda gelişti ve olaydan dolayı pişmanım" dedi.
Kızılateş'in ifadesini alan Savcı Yıldız, şüpheliyi tutuklanması talebiyle Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği'ne sevk etti.
İstanbul Anadolu Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği'ne sevk edilen Kızılateş, sorgusunda pişman olduğunu söyledi. Mahkemedeki sorgusunda şikayetçiye yönelik olarak iyi niyetli bir söz söylediğini savunan Kızılateş, "Pişmanım. Ben çok fazla bir etkim olmadı. Sadece iyi niyetli bir söz söyledim. Ramazan ayıydı, mübarek ve haram ay olduğu için düzgün giyinmesini söyledim. Kısa şort giymişti. Daha sonra kendisi de 'bakma o zaman' dedi. Bunu söyledikten sonra, 'nefis diye bir şey var' dedim. Evet haklısın, 'nefis diye bir şey var' dedi. Sonra elimin tersi ile giderken yüzüne doğru hafif bir şekilde vurdum. Olay bir anda gelişti ve olaydan dolayı pişmanım" dedi.
Mahkeme, suçun vasıf ve mahiyeti ile atılı suçun basit yaralama olarak kalma ihtimalini ve tutukluluk tedbirinin bu aşamada orantısız olacağı gerekçesi ile savcının tutuklama talebini reddederek Kızılateş'in serbest bırakılmasına karar verdi.


Savcılığın itirazıyla yeniden tutuklama
Savcılık, minibüste şortlu kıza saldıran zanlının serbest bırakılmasına itiraz etti. Savcılığın itirazı üzerine ise tekrar tutuklama kararı çıkarıldı.

NE OLMUŞTU?
İstanbul Pendik’te üniversite öğrencisi Melisa Sağlam’ın 14 Haziran günü bindiği Pendik-Aydos minibüsünde ramazanda şort giydiği için saldırıya uğramıştı.
Saldırganın ifadesinde şunları söylemişti: "Niyetli olduğum için bayan şahsı ikaz ettim. 'Bayan arkadaşım edep ve haya denen bir şey var, sizin bu şekilde toplu taşıma aracına binmeniz hiç yakışık almamış' dedim. Bayan bunun üzerine 'Sen de o zaman bakma arkadaşım' dedi. 'İnsanlar bazen nefsine hakim olamıyor, sizin bu giyim tarzınız beni tahrik etti' dedim.Daha fazlası için
Facebook İNSAN 'ı Beğenin
insan
https://www.facebook.com/insaninsanca1/