<script async='async' src='//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js'></script> <script> (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({ google_ad_client: "ca-pub-6864254610282912", enable_page_level_ads: true }); </script> insaNews: Suudi Arabistan’da bir ilk: ‘Günah vergisi’ uygulamaya kondu

15 Haziran 2017 Perşembe

Suudi Arabistan’da bir ilk: ‘Günah vergisi’ uygulamaya kondu
Suudi Arabistan’da bir ilk: ‘Günah vergisi’ uygulamaya kondu

Petrol fiyatlarındaki düşüş nedeniyle ekonomik zorluklar yaşayan Suudi Arabistan, çareyi ‘günah vergisinde’ buldu.
Suudi Arabistan, sözlük anlamıyla ‘sigara, alkol ya da şans oyunlarından alınan vergi’ demek olan ‘günah vergisini’ ilk kez uygulamaya koydu.

Buna göre, sigaraya yüzde 100 zam yapıldı ve sigara paketlerinin üzerine sağlık uyarıları konması zorunlu hale getirildi.
Riyad hükümetinin bu adımı, Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) tavsiyesiyle altı Körfez İşbirliği Konseyi ülkesinin aldığı karara bağlantılı olarak geldi.
Birleşik Arap Emirlikleri’nin de dördüncü çeyrekte vergi artışına gitmesi planlanıyor. Amaç Körfez ülkelerinin ekonomilerini ‘petrolden bağımsız hale getirmek.’
Bu arada yüksek oranda şeker içeren enerji içecekleri ile diğer meşrubatların fiyatlarına da yüzde 50 oranında zam yapıldı. Bu sayede maddi kaynak sağlarken ülkede artan diyabet oranıyla da mücadele etmenin amaçlandığı belirtildi.
kaynak: sputniknews.com

Daha fazlası için
Facebook İNSAN 'ı Beğenin
insan
https://www.facebook.com/insaninsanca1/