<script async='async' src='//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js'></script> <script> (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({ google_ad_client: "ca-pub-6864254610282912", enable_page_level_ads: true }); </script> insaNews: VE TÜRKİYE DE GEMİYİ TERK ETTİ

13 Haziran 2017 Salı

VE TÜRKİYE DE GEMİYİ TERK ETTİ

VE TÜRKİYE DE GEMİYİ TERK ETTİ

Katar emiri Al Thani'nin, Tayyip Erdoğan'ın iftar davetini reddetmesinin akabinde Türkiye'nin alacağı tavır da kesinleşmiş oldu.
Körfez ülkelerinin Katar'a karadan, havadan ve denizden ambargo uygulamasının ardından bölgedeki tansiyon yükselmiş, geçtiğimiz günlerde kritik gelişmelere neden olmuştu.

İran da fırsattan istifade ederek Katar'a gıda yardımında bulunmuş, İran'ı Fas takip etmişti. Tüm bunlar yaşanırken Türkiye'nin Katar meselesine tutunacağı tavır merak konusu olmuştu.
Katar emiri Al Thani'nin, Tayyip Erdoğan'ın iftar davetini reddetmesinin akabinde Türkiye'nin alacağı tavır da kesinleşmiş oldu. 

Türkiye, Körfez ülkelerine garanti verdi; Katar'daki askeri üs kriz sırasında kullanılmayacak

Körfez ülkelerinin "IŞİD ve El Kaide'yi güçlendirmekle" suçladığı Katar’daki askeri üs ile ilgili anlaşmaları Meclis'ten geçiren Türkiye’ye, "Tercihini yap" mesajı verdiği, Türkiye’nin de bu ülkelere, üssün "Katar krizinde kullanılmayacağı güvencesi verdiği" iddia ediliyor. Bahreyn Dışişleri Bakanı, hafta sonunda İstanbul’da yaptığı görüşmenin ardından, "Türkiye’nin Körfez ülkelerinin kendi aralarındaki krizde aktif olmayacağı yönünde" garanti verildiğini söyledi.
Cumhuriyet gazetesinden Duygu Güvenç'in kulis haberine göre, Katar’a karşı Suudi Arabistan öncülüğünde başlatılan yaptırım kararlarının ardından Ankara, ortayol arayışını sürdürürken, Türkiye’ye de, ‘tercihini yap’ mesajı iletildiği öğrenildi. Ankara’nın ise Katar’daki üssün Körfez ülkelerinin kendi içerisindeki ihtilafı için kullanılmayacağı güvencesini verdiği belirtildi

Türkiye'den söz

Bahreyn Dışişleri Bakanı Şeyh Halid bin Ahmed Al Halife, hafta sonunda İstanbul’da yaptığı görüşmenin ardından, "Türkiye’nin Körfez ülkelerinin kendi aralarındaki krizde aktif olmayacağı yönünde" garanti verildiğini söyledi. Bakan, kendisine görüşmede bu üssün tüm Körfez ülkelerini olası tehlikelere karşı korumak üzere kurulduğunun aktarıldığını belirterek, “Son gelişmelerle (Katar) ilgisi yoktur” dendiğini ifade etti.

Daha fazlası için
Facebook İNSAN 'ı Beğenin
insan
https://www.facebook.com/insaninsanca1/