<script async='async' src='//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js'></script> <script> (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({ google_ad_client: "ca-pub-6864254610282912", enable_page_level_ads: true }); </script> insaNews: Yılan hikayesine dönen Altay tankı ihalesinde şaşırtmayan gelişme

9 Haziran 2017 Cuma

Yılan hikayesine dönen Altay tankı ihalesinde şaşırtmayan gelişme

Yılan hikayesine dönen Altay tankı ihalesinde şaşırtmayan gelişme

Savunma Sanayii Müsteşarlığı’nın (SSM), Koç Grubu’na bağlı Otokar tarafından yapılan “Milli İmkanlarla Modern Tank Üretim Projesi (Altay Projesi)” teklifini uygun bulmadığı duyuruldu.
Otokar’ın Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) yer alan açıklamasında, “Milli İmkanlarla Modern Tank Üretim Projesi” ile ilgili olarak en son 29 Ağustos 2016’da yaptıkları özel durum açıklamasında, SSM’ye BAFO (En İyi ve En Son Teklif) sunulduğunun kamuya duyurulduğu hatırlatıldı.

Açıklamada, “SSM tarafından şirketimize bugün tebliğ edilen yazıda teklifin idari, mali ve teknik tüm yönleri ile değerlendirildiği ancak fiyat başta olmak üzere sözleşme şartlarında anlaşma sağlanamaması nedeniyle teklifin uygun bulunmayarak ihtiyacın ihale yöntemiyle karşılanmasına karar verildiği bildirilmiştir.” denildi.
SSM’nin süreçle ilgili açıklamalarının takip edilerek ihale sürecine Otokar tarafından katılma kararı alınması halinde ilgili düzenlemeler uyarınca gerekli açıklamaların yapılacağı bildirildi.

Motoru da yok

Altay tankı seri üretimi denilen ve Otokar’ın talip olduğu şey, tankın motoru dışındaki bölümün üretimi ile ilgili. Türkiye tankın motorunu üretemediği için yıllardır yılan hikayesine dönen olay geçtiğimiz Mart ayında Ukraynalı bir firma ile ön sözleşme yapılarak çözüm bulunmaya çalışılmıştı.

konuyla ilgili önceki haber başlıkları

“Tüm Arap ülkeleri satın almak için sırada” denilen Altay tankında skandal: Tankların motoru yok!
Altay tankları motorsuz kaldı.
Altay tankı motor ihalesi iptal edildi… Traktör motoru üreten firma devre dışı!
Altay tankı motor ihalesinin iptal edildiği ortaya çıktı.
“Araplar satın almak için sıraya girdi” denilen Altay tankının 2020 yılında kaç tane üretileceği ortaya çıktı!
Savunma Sanayii Müsteşarlığı 2017-2021 yıllarını kapsayan bir plan yayınladı.

Daha fazlası için
Facebook İNSAN 'ı Beğenin
insan
https://www.facebook.com/insaninsanca1/