<script async='async' src='//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js'></script> <script> (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({ google_ad_client: "ca-pub-6864254610282912", enable_page_level_ads: true }); </script> insaNews: 300 öğrenci az geldi, OKULU KAPATTILAR!

19 Temmuz 2017 Çarşamba

300 öğrenci az geldi, OKULU KAPATTILAR!
300 öğrenci az geldi, OKULU KAPATTILAR!
İzmir’in Buca ilçesinde yer alan 80. Yıl Betontaş İlkokulu’nun, öğrenci sayısının az olması gerekçesiyle kapatılma kararı üzerine siyasilerden tepki yağdı. CHP Milletvekili Lütfü Baydar konuyu TBMM gündemine taşırken, Buca Belediye Başkanı Levent Piriştina ise okulun kapatılmasının kabul edilemez olduğunu belirtti.
Özgür Tuğrul, Onurcan Uygur / YURT (İZMİR) - İzmir’in Buca ilçesinde 300’e yakın öğrencisine eğitim ve öğretim veren 80. Yıl Betontaş İlkokulu, 2017-2018 döneminin başlamasına az bir süre kala Buca Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından kapatıldığı bildirildi. Okulun kapatılmasına tepki gösteren Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Milletvekili Metin Lütfü Baydar, TBMM’ye soru önergesi verdi.
KONU MECLİSE TAŞINDI
CHP Milletvekili Lütfü Baydar, okulun Buca İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından İmam Hatip Lisesi’ne dönüştürüleceğine yönelik iddialara karşılık ‘Kapatılacak olan okul binası daha sonra hangi amaçla, nasıl değerlendirilecektir?’ diyerek soru yöneltti. YURT’a konuşan CHP’li Baydar, “Çocuklarımıza eğitim ve öğretim verilmesi amacıyla okul sayılarının arttırılması gerekirken herhangi bir açıklama yapmadan velileri ve öğrencileri mağdur etmek doğru değildir. Konuyu meclis gündemine taşıdık. Umarım Milli Eğitim Bakanlığı kısa süre içerisinde bu kararından vazgeçer. Böylelikle o bölgede yaşayan öğrenci ve velilerimizin mağduriyeti giderilir” dedi.
İHTİYAÇ VARKEN KAPATILMASI KABUL EDİLEMEZ
Konuyla ilgili olarak İzmir YURT’a açıklamalarda bulunan Buca Belediye Başkanı Levent Piriştina ise, “Resmi kapatma yazısını henüz görmedik. Bana iletilen öğrenci sayısının azlığı sebebiyle okulun kapatılacağına dair ilçe milli eğitim tarafından bir yazının geldiği söylendi. Biz de Buca Belediyesi olarak bu resmi yazıyı istedik. Sonuçta özel bir kurum değil. Az öğrenci veya çok öğrenci var diye herhangi bir devlet okulunun kapatılmaması gerekir. Deprem yönetmeliğine aykırı diye mi kapatılıyor diye sorduk. Öğrenci sayısı azlığı gerekçesiyle yapıldığını belirttiler. Biz Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileriyle Buca’da ki okul açığının kapatılması amacıyla görüşmeler yaparken, ilçemizin 50 ile 55 adet okula ihtiyacı varken 1 okulumuzun kapatılıyor olması kabul edilebilir değildir” diye konuştu.
Daha fazlası için
Facebook İNSAN 'ı Beğenin
insan
https://www.facebook.com/insaninsanca1/