<script async='async' src='//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js'></script> <script> (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({ google_ad_client: "ca-pub-6864254610282912", enable_page_level_ads: true }); </script> insaNews: CHP'den Topbaş'a tokat gibi cevap: Selin nedeni imar hırsızlığı ve ranttır

18 Temmuz 2017 Salı

CHP'den Topbaş'a tokat gibi cevap: Selin nedeni imar hırsızlığı ve ranttır

CHP'den Topbaş'a tokat gibi cevap: Selin nedeni imar hırsızlığı ve ranttır

CHP İstanbul İl Başkanı Cemal Canpolat ve bir grup CHP'li vekil İstanbul'daki sel felaketi ile ilgili açıklamalarda bulundu. Canpolat sel felaketi nedeni ile kriz masası kurduklarını, yurttaşlara 24 saat hizmet vereceklerini açıkladı.
CHP İstanbul İl Başkanı Cemal Canpolat bugün İstanbul'da yaşanan selfelaketi ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Kriz masası kurduklarını açıklayan Canpolat AKP'nin yeşile düşman, betona aşık olduğundan sel felaketinin İstanbul'da yaşandığını aktardı.

CHP İstanbul İl Başkanı Cemal Canpolat; "Metroların çalışmadığı, Tünel'in çalışmadığı, Avrasya Tüneli'nin kapalı olduğu, binlerce evin sular altında kaldığı, binlerce işyerinin sele teslim olduğu, yüzlerce aracın sulara gömüldüğü bir felaket yaşadık. Plansız, programsız, büyüyen bir kentin doğru yönetilmemesi, 1994'ten beri İstanbul'un ranta açılması, İstanbul'un yeşil alanını katledilmesi, İstanbul'da yeşili ortadan kaldırıp, İstanbul'u bugünkü beton yığını haline geitirilmesi bugünkü fekaletin yaşanmasına neden olmuştur" dedi. 

"İSTANBUL'U YAŞANMAZ HALE GETİRDİLER"

Canpolat sel felaketiyle ilgili kriz masası kurduklarını belirterek "Bugün bu sel olayı ile görüşmüştür ki İstanbul yaşanmaz haline gelmiştir. Biz CHP olarak sabahtan beri gelen yüzlerce şikayet üzerine İstanbul'da bir kriz masası oluşturduk. Bu kriz masasını bizzat ben kendim, eski genel sekreterim Gürsel Tekin, İstanbul milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, İstanbul milletvekilimiz Sezgin Tanrıkulu, İstanbul milletvekilimiz Ali Özcan, İstanbul milletvekilimiz Mehmet Bekaroğlu, İl başkan vekilimiz Orhan Örkmez, İl Sekreterimiz Hakkı Sağlam, Yerel Yönetimlerden Sorumlu Başkan Yardımcımız Hakkı Yıldız, Zeynel Emre, Tuğba Atabay, Ertuğrul Gülsever'den oluşan bir kriz masası oluşturduk. Bu kriz masasından 4 ayrı telefonumuzu arkadaşlarımıza ilettik. 293-8786 (88,89) olarak İstanbulluların emrinde olduğunu özellikle belirtmek istiyorum." ifadelerini kullandı.

İSTANBUL'DA YEŞİLİ YOK ETTİLER

Kadir Topbaş'ın sel felaketiyle ilgili Londra'yı örnek vermesini eleştiren Canpolat "Bugün Büyükşehir Belediye Başkanı'nın verdiği bir örnek var. Londra Metrosu'nun da bir ara su altında kaldığını yazmıştı. Hakikaten üzücüdür. Bakınız İstanbul'da yeşil alan oranı 2.20'dir. Örnek verilen Londra'da yeşil alan oranı yüzde 33'tür. Moskova'da yeşil alan oranı yüzde 54. Berlin'de yüzde 15... Brüksel'de yüzde 18.80... New York'ta yüzde 27... Kent kıyaslamasına baktığınız zaman Ak Parti döneminde yeşil alanların imara açıldığına hep birlikte tanıklık etmiş olduk." ifadelerini kullandı.

100 OTORUM'DAN 91'İ İMAR 
Canpolat şöyle devam etti:

1994'ten beri 222 milyar dolar İstanbul'u çekilmez hale getiren bir yönetimle karşı karşıyayız. Artık bu yönetimin İstanbul'un sorunlarını çözmek yerine kördüğüm haline getirdiğini açıkça görüyoruz. Büyükşehir Belediyesi'nin şu ana kadar yaptığı çalışmaların her 100 oturumun yüzde 91'inin imara yönelik olduğunu sizle paylaşmak istiyorum. Her 100 oturumun 91'i imar artışı. İmar artışları bugün İstanbul'u yaşanmaz hale getirdi. Bugünden, bu saatten itibaren gece sabaha kadar kriz masasında olan arkadaşlarımız teker teker gelen ihbarları değerlendirecekler. Şimdiye kadar 285 gelen şikayet var. Onlarca evi suyun bastığını hep beraber gördük. Arkadaşlarımız müdahale etti. 39 ilçe başlanımız 40 il yöneticimiz ve 14 belediye başkanımız bizzat bulundukları bölgelerde görev başındalar. 

CANPOLAT'TAN SONRA GÜRSEL TEKİN'DEN FLAŞ AÇIKLAMALAR

CHP İstanbul İlbaşkanı Cemal Canpolat'ın açıklamasından sonra CHP İstanbul milletvekili Gürsel Tekin de açıklamalarda bulundu.
Gürsel Tekin İstanbul'un bugün yaşadığı sel felaketinin 2 nedeni üzerinde durdu. Tekin bu iki nedenin imar hırsızlığı ve dere yataklarının güzerganın değiştirilerek bazı isimlere rant kazandırdığını ifade etti. Tekin ileriki günler de İstanbul'da hangi dere yataklarının kimlere peşkeş çekildiği tek tek açıklayacaklarını belirti. Tekin, Topbaş'ın açıklamalrını da 'ti'ye alarak 'işe uçarak mı gidelim' diye sordu.

Gürsel Tekin'in açıklamalarından satır başları şu şekilde:

Sayın il başkanımız yaşanan facia ile ilgili gerekli bilgileri verdi. Ancak ben de kısa bir iki şey söylemek istiyorum. Özellikle basın mensubu arkadaşlarımdan rica ediyorum. Sayın Topbaş'ın 100 binlik plan yaparken hazırlamış olduğu bir rapor var, o rapora baktığınızda bu felaketlerin nereden kaynaklandığını görebileceksiniz. İstanbul büyük bir rant meselesine dönüştü. Özellikle büyük yapılaşmalar ve alt yapısı olmayan yapılaşmalar dünyanın hiç bir ülkesinde şehrinde olmadığı kadar AVM'nin olduğu dünyanın tek şehriyiz. Ama aslı önemli olan şu; 400 yakın irili ufaklı dereler var. Bu derelerin güzergahı İstanbul'ın bütün yapısını alt üst etti. Hatırlayacağınız gibi Ayamama Deresi bugün yine en büyük tehlikeyi gördük. Birçok derelere baktığınızda bu manzarayı, bu tehlikeyi göreceksiniz. Bu derelerin güzegahı neden değişti diye merak edenler var mı? Sadce ve sadece belli kesim insanlara rant yaratmak için. 

İSTANBUL'UN KİMYASI DEĞİŞTİ

Başta Ayamama Deresi olmak üzere birçok derenin güzergahının değişmesi üzerine ne yazık ki İstanbul'un kimyası değişti. Ama yöneticiler ne diyor. Türkiye çok garip bir ülke, tarihin birinde bir bakan demiş ya 'okullar olmasa ben Milli Eğitin Bakanlığı'nı çok iyi yönetirim. Şimdi sayın Topbaş da ya da yöneticelerin dediği çok kolay birşey var. 'Evinizden çıkmayın, arabanızla da çıkmayın.' Eyvallah... Arabamızla çıkmayalım da metromuz kapalı. Uçarak mı gideceğiz onu da bilmiyorum. Bütün bunlara baktığımızda bunun tek sebebi var. Bunu çok açık ve net olark söylüyorum; ülkenin cumhurbaşkanı, başbakanı, bakanı da itiraf etmiştir 'imar hrsızlığı İstanbul'u çekilmez hale getirmiştir. Sakın öyle iklim değişikliği filan demeyin. İklim değişikliği sadece İstanbul'un başına mı bela oluyor kardeşim. İklim değişikliği neden Edirne'nin ötesinde yada başka şehirlerde olmuyorda İstanbul'da oluyor. Bunun sebebi ranttır, dere güzergahlarının değiştirilmesidir. İnşallah bundan sonraki süreçte CHP olarak size tek tek hangi derenin güzergahının neden değiştirildiğini kamuoyuna açıklayacağız.

http://www.yurtgazetesi.com.tr/gundem/chp-den-topbas-a-tokat-gibi-cevap-selin-nedeni-imar-hirsizligi-h36618.html

Daha fazlası için
Facebook İNSAN 'ı Beğenin
insan
https://www.facebook.com/insaninsanca1/