<script async='async' src='//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js'></script> <script> (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({ google_ad_client: "ca-pub-6864254610282912", enable_page_level_ads: true }); </script> insaNews: Ölüme terk ettiler ama onlar ölümsüzler.

13 Temmuz 2017 Perşembe

Ölüme terk ettiler ama onlar ölümsüzler.


Ölüme terk ettiler ama onlar ölümsüzler.
Adaletin olmadığı ülkede işte böyle devleti yönetenler vicdanları sızlamadan, sırf muhalif oldukları için idama mahkûm ederek ölmesini seyreder. Çünkü onların varlıkları tehlikedir iktidar için, ne kadar azalırlarsa o kadar iyidir ki bu kanlı ve zalim iktidarları biraz daha uzun sürsün. Nuriye ve Semih yüreklerini koyarak başladıkları direnişlerini terk etmiyor. Onurlarıyla dimdik ölürken ayakta duruyorlar. Diz […]
Adaletin olmadığı ülkede işte böyle devleti yönetenler vicdanları sızlamadan, sırf muhalif oldukları için idama mahkûm ederek ölmesini seyreder.
Çünkü onların varlıkları tehlikedir iktidar için, ne kadar azalırlarsa o kadar iyidir ki bu kanlı ve zalim iktidarları biraz daha uzun sürsün.
Nuriye ve Semih yüreklerini koyarak başladıkları direnişlerini terk etmiyor. Onurlarıyla dimdik ölürken ayakta duruyorlar. Diz çökmeden el etek öpmeden.
Ve aslında küçülürken onları ölüme terk edenler Nuriye ve Semih her geçen gün ölümsüzleşiyor zindanların duvarlarında.
İnsanlık ayıbı… “Gardiyanlar ‘öldün mü, Yaşıyor musun’ diye kontrol ediyor”
Açlık grevinin 126. günündeki tutuklu eğitimcilerden Nuriye Gülmen’i gece uykusundan uyandıran gardiyanlar, “Öldün mü, yaşıyor musun diye kontrole geldik” dedi. Avukat Gökoğlu, Özakça’nın da uzaktan kontrol edildiğini anlattı.
Açlık grevinin 126. Gününde olan tutuklu akademisyen Nuriye Gülmen ve Semih Özakça halen Ankara, Sincan Cezaevi’nde tutuklu.
Avukatlarından Engin Gökoğlu bugün iki müvekkiliyle de Sincan’da görüştü ve durumlarını bianet’e anlattı.

Moralleri iyi ama sağlıkları kötü

Gökoğlu, “Moralleri iyi ama sağlıkları kötü. Artık yürüyemiyorlar, Nuriye görüşe tekerlekli sandalyeyle geldi, mide ve böbreklerinde sorunlar var, bacağında morarma var” dedi.
“Nuriye, kadın gardiyanların her gece hücrelerine gelerek kendisini uyandırdığını anlattı. Bunu neden yaptıklarını sorduğunda da ‘Öldün mü, yaşıyor musun diye kontrole geldik’ cevabını aldığını söyledi.”
“Semih’in hücresine de akşamları 23.00 civarında gidip dokunmadan, uzaktan bakıyorlarmış.
“Sorunun çözümü için adım atmak yerine bunu yapmaları insanlıkdışı. Herhalde sorumluluktan böylelikle kurtulacakları yönünde endişe duyuyorlar. Ama Nuriye ve Semih’in sağlıklarını düşünmüyorlar.”
Gülmen hücrede iki kadın tutuklu ile, Özakça da üç kişlik hücrede bir tutuklu ile birlikte kalıyor.
Son tahliye talepleri de hapishanede kalmaları uygun diye reddedildi


Engin Gökoğlu, yaptıkları son tahliye başvurusunun da Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesince reddedildiğini söyledi:
“Mahkeme 30 Haziran’da tahliye talep dilekçemize ret kararı verdi. Bu karar da bize 11 Temmuz’da, yani dün tebliğ edildi. Mahkeme kararında, ‘hapishanede kalmalarının sağlık açısından uygun olduğu’ ifade ediliyor.
“Artık ikisi de ölüm sınırında, talepleri bir an önce kabul edilmeli. ‘İşe iade edilmeleri’ karşılanması zor bir talep değil. Dünyanın duyduğu direnişi hükümet de duymalı.”
İkisini de kulakları dışarıda
Avukat Gökoğlu, iki eğitimcinin de dışarıda kendilerinin taleplerinin kabul edilmesi için yapılan eylemleri yakından izlediklerini anlattı:
“Kulakları dışarıda. Biz de avukatları olarak her görüşte dışarıdaki etkinliklerden bahsediyoruz. Nuriye bugün Tavır dergisi alabilmiş, çok mutluydu.
“Herkese çok selamları var, destek olanlara selamlarını iletiyorlar, Yüksel Caddesindekilere de…”
http://www.kocaelicumhuriyet.com/

Daha fazlası için
Facebook İNSAN 'ı Beğenin
insan
https://www.facebook.com/insaninsanca1/