<script async='async' src='//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js'></script> <script> (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({ google_ad_client: "ca-pub-6864254610282912", enable_page_level_ads: true }); </script> insaNews: Türkiye Batı ve Nato'dan uzaklaşıyor

20 Temmuz 2017 Perşembe

Türkiye Batı ve Nato'dan uzaklaşıyor

Türkiye Batı ve Nato'dan uzaklaşıyor

Emekli Tümamiral Soner Polat,Berlin-Ankara gerilimini yorumladı.

Berlin-Ankara gerilimini yorumlayan Emekli Tümamiral Soner Polat, Almanya'nın suni krizler yaratarak Erdoğan ve Türkiye karşıtlığı üzerinden prim yapmaya çalıştığına işaret etti. Polat, "Türkiye Batı'dan ve NATO'dan emin adımlarla uzaklaşıyor" dedi.
Almanya ve Türkiye'nin içinde bulunduğu kriz, aralarında Alman vatandaşı Peter Steudtner'ın da bulunduğu altı aktivistin İstanbul Büyükada'da gözaltına alındıktan sonra tutuklanmasıyla bir kez daha tırmanışa geçti. Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel'in Türkiye'yi ticari ilişkiler ve turizm alanlarında sıkıntı bir döneme girilebileceğine işaret etti. Peki Almanya ve Türkiye arasındaki bu gerilim yalnızca ekonomiye mi olumsuz etki eder?
Sputnik'e konuşan Emekli Tümamiral Soner Polat'a göre, Almanya'nın "bile isteye tırmandığı" bu kriz, Türkiye'nin NATO'dan uzaklaşmasının da önemli bir kilometre taşı.
Türkiye'nin NATO'dan uzaklaşmakta olduğunu söyleyen Polat "Türkiye emin ama ağır adımlarla Avrasya'ya yaklaşıyor. Bu sancılı bir süreç. 1952 senesinden beri Batı kulübünde olan Türkiye'nin NATO'dan sancısız ve sorunsuz bir şekilde geçiş yapmasını beklemek fazla inandırıcı olmaz. Almanya'nın bu açıklamaları Türkiye'nin NATO'daki pozisyonunu mutlaka etkileyecektir" dedi.

‘SUNİ KRİZLERLE PRİM YAPMA PEŞİNDELER'

Batılı ülkelerin Avrupa karşıtlığının da NATO'dan kopuşa tuz biber eker nitelikte olduğuna işaret eden Polat "Zira Batılı ülkelerin halihazırda Türkiye karşıtlığı söz konusu. Bu karşıtlık özellikle de 15 Temmuz başarısız darbe girişiminin ardından daha da arttı. Avustralya'dan Yeni Zelanda'ya; Avrupa'dan ABD'ye Türkiye'ye karşı bir ön yargı var" dedi.
Polat "Türkiye karşıtlığı AKP ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan üzerinden maskeleniyor. Asıl hedef Türkiye ama bütün olayların sorumlusu Erdoğan'mış gibi gösteriliyor. Almanya bu krizi bilerek tırmandırıyor, İncirlik krizini de kendi çıkardı. Normalde İncirlik Üssü'ne veya Konya'ya milletvekili gelse ne olur, gelmese ne olur? Oraya milletvekili gelse, Alman uçakları daha mı iyi uçacak? Bunlar suni krizler" ifadelerini kullandı.
Erdoğan karşıtlığı Avrupa'da iç siyasette prim yaptığını söyleyen Polat "Aynı Brexit sürecinde İngiltere Dışişleri Bakanı ve Londra'nın Belediye Başkanı Boris Johnson, Brexit sürecini kampanyasını Türkiye karşıtlığı üzerine inşa etmiş olması gibi şimdi de Hollanda ve şimdi de Almanya'da da benzer bir Türkiye karşıtlığı söz konusu. Erdoğan'ın G-20 zirvesinde konuşturulmaması büyük bir skandaldır. Türkiye, Batı'dan uzaklaşıyor" diye konuştu.

‘TÜRKİYE, YUNANİSTAN VEYA SURİYE DEĞİL'

Almanya'yı ‘rasyonel adımlara atmaya' çağıran Polat "Bana kalırsa, Almanya da bir Avrasya ülkesi. Bu sebeple daha dengeli adımlar atması gerekirken Türkiye'yi ticaret ve turizm alanlarıyla ilgili tehdit ediyor. Ama şunu unutmamak lazım ilişkiler durursa, daha çok malı satan Almanya daha büyük zarara girer. Almanya'yı rasyonel çizgiye davet ediyorum" dedi.
Berlin'in Türkiye'deki yargı sürecine müdahaleci bir söylem içinde olduğunu savunan Polat "Fethullahçı darbe terörüyle ilgili her şey belirliyken, Almanya'nın tutumu belli, doğrudan Türk yargısına müdahale anlamında sözcükler kullanıyorlar. Herkes Türkiye'nin Yunanistan, Irak veya Suriye olmadığını anlaması gerekiyor. Anlamazlarsa da öğreneceklerdir" diye ekledi. 
Kaynak: Supitnik

Daha fazlası için
Facebook İNSAN 'ı Beğenin
insan
https://www.facebook.com/insaninsanca1/