<script async='async' src='//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js'></script> <script> (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({ google_ad_client: "ca-pub-6864254610282912", enable_page_level_ads: true }); </script> insaNews: 07/04/17

4 Temmuz 2017 Salı

Alibaba’nın kurucusundan 3. Dünya Savaşı uyarısı
Alibaba’nın kurucusundan 3. Dünya Savaşı uyarısı
Alibaba’nın kurucusu Jack Ma, her an değişen ve gelişen internet teknolojisinin de bazı kötü sonuçlarının olabileceğine değindi.

Son zamanların en çok konuşulan ve etkileşime geçilen, dünyadaki e-Ticaret sitesi devleri arasında yerini büyük bir kararlılıkla koruyan Alibaba’nın kurucusu Jack Ma, Çin’de düzenlenen bir inovasyon ve girişimcilik konferansında bir konuşma gerçekleştirdi.

Konuşmasında Alibaba projesini yürütmeye başladığından itibaren bulunduğu öngörülere insanların kulak asmadığını söyleyen Jack Ma, her an değişen ve gelişen internet teknolojisinin de bazı kötü sonuçlarının olabileceğine değindi.
Alibaba’nın kurucusu Jack Ma
Jack Ma’nın sözünü ettiği bu denli büyük sonuçlar doğurabilecek teknoloji elbette ki yapay zekaydı. Son yıllarda özellikle Kuantum Fiziği’nde yapılan çalışmalar ve gelişmelerin beraberinde yapay zeka teknolojisinde gözlemlenen büyük ilerleme, anlaşılan Jack Ma’yı da kuşkulandırmış.

Üçüncü Dünya Savaşı uyarısı

Jack Ma’ya göre teknolojik devrimler, beraberinde savaşı getirir. Birinci ve ikinci sanayi devrimlerinin hemen ardından insanlığın unutamayacağı derecede büyük dünya savaşları ortaya çıkmıştır. Birinci dünya savaşının sonuçları, dönemin teknolojik şartlarıyla doğrudan bağlantılıydı. Yapılan atılımlar dolayısıyla İkinci Dünya Savaşı da ilkine göre çok büyük kayıplara yol açtı. Makine ve yapay zeka çağında olduğumuzu göz önünde bulundurursak Jack Ma, üçüncü dünya savaşına karşı insanlığı uyarmakta haklı görünüyor.

Peki Alibaba’nın Kurucusu’nun dediği gibi 3. Dünya Savaşı’nın çıkması mümkün mü?

Üçüncü Dünya Savaşına ve olası yıkımlarına ilk kez değinen kişi Jack Ma değil. Daha önce birçok araştırmacı, yazar ve bilim insanı, bu büyük yıkımları çeşitli sebeplere dayandırdı. İçlerinde Jack Ma gibi yapay zekanın ve gelişen teknolojinin tehlikelerine değinenler de vardı. Örneğin en önemli bilim insanlarından biri olan Profesör Stephen Hawking, insanlığın sonunun yapay zeka yoluyla gerçekleşebileceğini belirtmişti. Jack Ma, bu savaşın çözümünün e-ticareti küreselleştirmede olduğunu aktardı.
Yapay Zeka’nın insan zekasının üstüne eriştiği takdirde insan zekasından çok daha hızlı olabileceğini ve insanlığın bu teknolojiyle karşı karşıya kalamayacağını belirten Stephen Hawking, uzaya yerleşmenin bir çözüm olabileceğinden bahsetmişti.

“İnsanlık, mutluluktan çok acı görecek”

Jack Ma, önümüzdeki 30 yıl içerisinde insanlığın mutluluktan çok acıyla karşılaşacağını da ekledi. Teknolojinin sebep olduğu yerel ve küresel işsizliklerin, hükümetler tarafından ele alınması ve çözülmesi gerektiğini vurguladı.


Yapay Zeka’nın olumlu yönleri 

Jack Ma, gerekli önlemlerin alınması sonucunda yapay zekanın olumlu yanlarının da olabileceğini ve bunların beraberinde büyük bir gelişimi getireceğini belirtti. Jack Ma’ya göre yapay zeka teknolojisi her ne kadar gelişirse gelişsin kesinlikle insanlarda bulunan bazı özelliklere sahip olamayacağını söyledi. Geçmişten günümüze bir örnek vererek çalışma saatlerinin düşeceğini de ekledi. Dedesinin gün içerisinde 16 saat boyunca tarımla uğraştığını, kendilerinden bahsederek günlük 8 saat çalıştıklarını ve gelecekte ise bu sürenin 4 saate düşeceğini söyledi.

Şirketlerin Yapay Zeka teknolojisi üzerine yaptığı yatırımlar

Jack Ma, günümüzde hizmet sektöründe bulunan birçok şirketin büyük bir özveriyle yapay zekaya yatırım yaptığını, yapay zeka teknolojisi üzerine yeni projeler geliştirdiğini ve bunun sonucunda işsizliğin artacağını söyledi. Anlaşılan şirketlerin bu konu üzerinde yoğunlaşmasını bir tehlike olarak görüyor.

İşsizliğe çözüm arayışı

Gerçekleştirdiği her seyehatte hükümet yetkilileri ile görüştüğünü, onlara yapay zeka konusundaki endişelerini aktardığını ve henüz vakit varken bu konuda hızlıca çözümler üretmeleri gerektiğini bildirdiğini söyledi.

Üçüncü Dünya Savaşı nasıl çıkacak?

Alibaba Grup’un kurucusu üçüncü dünya savaşının çıkacağını fakat bu savaşın uluslararası bir etkisi olmayacağını söyledi. Tüm dünyanın bu savaşta iklim değişikliği ve hastalık gibi problemlerle başa çıkması gerekeceğini vurguladı. Kendisinin ise yoğun olarak önlem alma farkındalığı oluşturmaya çalıştığı söz konusu savaşı durdurmak için çalışmalarını sürdüreceğini aktardı.


https://indigodergisi.com/2017/07/alibaba-jack-ma-ucuncu-dunya-savasi/

Bilim insanlarından uyarı: 'Sadece üç senemiz kaldı'

Bilim insanlarından uyarı: 'Sadece üç senemiz kaldı'
Bilim insanlarından dünya liderlerine uyarı: 'Sadece üç senemiz kaldı'...
Nature dergisinde yayınlanan ve altmıştan fazla bilim insanı tarafından imzalanmış olan makalede uzmanlar dünyanın küresel iklim değişikliğiyle mücadele edebilmek için gereken adımları atılması için sadece üç senesi olduğunu söylüyor. Makaleyi imzalayanlar arasında Pennsylvania State Üniversitesi’nden Michael Mann, eski Meksika Devlet Başkanı Felipe Calderon, eski İrlanda Devlet Başkanı Mary Robinson ve Unilever Yönetim Kurulu Başkanı Paul Polman gibi isimler bulunuyor.
EKOSİSTEMLER ÇÖKÜYOR

Makalede dünya liderlerine kafalarını kumdan çıkarmaları çağrısı yaparak kutuplardaki deniz üstündeki buz tabakalarının yok olduğunu ve aşırı sıcaktan mercan kayalıklarının öldüğünü hatırlatarak ekosistemlerin tamamının çöktüğünü belirtiyor. Buna ek olarak Grönland ve Antarctica’da da büyük parçalar halinde buz tabakası kaybı yaşandığına dikkat çekiliyor. Uzmanlar, eğer emisyon salımları bu şekilde devam ederse 4 ila 26 yıl arasında Paris Anlaşması’nın 1,5 – 2 derecelik sıcaklık artış hedefi boşa çıkabilir. Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi (UNFCCC) eski İdari Sekreteri Christiana Figueres, emisyon değerlerinin 2020 yılından itibaren düşmeye başlaması gerektiğini bunun siyasetten çok bir fizik yasaları meselesi olduğu uyarısını yaptı.

‘TRUMP’A UYMAYIN BİLİMİ KILAVUZ ALIN’
Makalede bir bilim inkarcısı olan ABD başkanı Donald Trump’ın aksine karar alırken bilimsel verileri kılavuz alma çağrısı yapılıyor. Bu çağrıya saygı duyulası bir cevap veren lider olarak da Trump’ın “ABD’yi Tekrar Büyük Yapın” sloganına nazire yapıp “Gezegeni Tekrar Büyük Yapın” sloganıyla icraata geçen Fransa’nın yeni devlet başkanı Emmanuel Macron’un iklim konusunda araştırmalar yapan bilim adamlarına Paris Anlaşması’na yönelik hızlandırılması için Fransa’ya yardım etmeleri için davet etmesi örnek gösteriliyor. Son olarak makalede karamsarlığa kapılınmaması gerektiği, eğer gerekli adımlar atılırsa Paris hedeflerinin tutturulmasının mümkün olduğu belirtiliyor.

Hava kirliliğine çözüm: Şehir ağaçları
Büyük şehirlerdeki hava kirliliği ve buna bağlı düşük hava kalitesi astım gibi kronik hastalıkları tetiklerken,gündelik rutinde zaman geçirmeyi zorlaştırıyor. Buna en basit ve en doğal çözüm yeşil alanlar yaratmak olarak gözükse de bu yeşil alanlar büyük şehirlerde çoğunlukla konut projelerine dönüşüyor.

Böylesi konut projelerinin çoğalması hava kirliliğini daha da artırıyor. Bu sorunu gören bir Alman firması tarafından geliştirilen ve doğanın gücüyle “nesnelerin interneti” (IoT) teknolojisini bir araya getiren şehir ağaçları (CityTree) Green City Solutions adlı proje büyüyen şehirlere bir çözüm alternatifi haline gelmiş.

HEM AĞAÇ HEM REKLAM PANOSU
Yeşilist’ten Görkem Gömeç’in haberine göre şehir ağaçları bir ağaçtan ziyade teknolojik bir araç olarak tanımlanıyor. Yosun kültürü ile kaplı olan bu dikey ünite, şehrin görüntüsü içinde kaybolan ama 3 buçuk metre bir alanı işgal eden 275 ağaç kapasitesinde toz, azot oksit ve karbondioksit temizleyebilen teknolojik bir aygıt. Normal ağaçlardan daha fazla yaprak alanına sahip olduğu için seçilen yosun kültürleri, ağaçlardan çok daha kirletici yakalama kapasitesine de sahip. Şehir ağaçları 50 metrelik bir alanın hava kalitesini arttırabiliyor ve aynı zamanda bir pano ve reklam alanı veya kısa menzilli ve kablosuz bir iletişim yöntemi olan ” Yakın Alan İletişimi” (NFC) için de kullanılabiliyor.
Kendi enerjisini güneşten sağlayan şehir ağacı, yağmur suyunu toplayıp otomatik olarak kendini sulayabiliyor. Green City Solutions şimdiye kadar 20 adet “ağacı” Oslo, Paris, Brüksel ve Hong Kong gibi şehirlerde kurmuş. Uzmanlar şehir ağaçlarının her ne kadar yeşil alanların yerini tutmasa da, bu halihazırda beton ormanı bölgelere yeni bir soluk getirebilecek be hava kirliliğinin etkisini azaltabilecek yaratıcı bir çözüm olarak görüyor.

Daha fazlası için
Facebook İNSAN 'ı Beğenin
insan
https://www.facebook.com/insaninsanca1/