<script async='async' src='//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js'></script> <script> (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({ google_ad_client: "ca-pub-6864254610282912", enable_page_level_ads: true }); </script> insaNews: 07/26/17

26 Temmuz 2017 Çarşamba

Yardımcı doçentlik neden gündeme geldi?


Yardımcı doçentlik neden gündeme geldi?
Prof. Dr. Burhan Şenatalar, AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Allah aşkına şu yardımcı doçentlik olayı nedir? Dünyanın kaç yerinde yardımcı doçentlik var? Bizim hocalara ihtiyacımız var ve yardımcı doçentlikle ön kesiyoruz" açıklamasını neden yaptığını madde madde anlattı.
CHP eski Genel Başkan Yardımcısı, TÜSES üyesi Profesör Dr. Burhan Şenatalar, AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Allah aşkına şu yardımcı doçentlik olayı nedir? Dünyanın kaç yerinde yardımcı doçentlik var? Bizim hocalara ihtiyacımız var ve yardımcı doçentlikle ön kesiyoruz" açıklamasını neden yaptığını madde madde anlattı.
Atalar'ın sosyal medyadan "Yardımcı doçentlik neden Gündeme geldi?" başlığı ile yayınladığı yazısı şu şekilde:
AKP Başkanı ve Cumhurbaşkanı R.T.Erdoğan gündeme beklenmedik bir şekilde yeni bir konu attı. Dediği şu:"Allah aşkına şu yardımcı doçentlik olayı nedir? Dünyanın kaç yerinde yardımcı doçentlik var? Bizim hocalara ihtiyacımız var ve yardımcı doçentlikle ön kesiyoruz". Birisi doktorayı bitirmişse, doçentliğin önünü açmayı savunuyor. Bazı kişiler bu tartışmaya hemen daldı ve aşırı genellemelerle genel başkanını desteklemeye girişti. Şimdi önce birkaç noktayı açıklığa kavuşturalım:
BİR: Dünyada yardımcı doçentlik ifadesi aynen kullanılmıyor. Ama ABD, Kanada gibi ülkelerde üç basamaklı bir sistem var: doktoradan sonra "Assistant professor", sonra "associate professor", sonra professor". İngiltere'de aynı sözcükler kullanılmaz, fakat "lecturer", "senior lecturer" veya "reader", sonra "professor".Almanya 2001 reformundan sonra iki alternatif rota öngörmüştür. Bunlardan biri için "Junior Professor" kavramı kullanılmaktadır. Yani "yardımcı doçentlik bu isimle yoktur, ama başka adlarla kesinlikle vardır.
İKİ: Türkiye'deki yardımcı doçentlik de esas olarak Kuzey Amerika'dan esinlenerek alınmış ve adı yardımcı doçentlik olmuştur. Çok önemli nokta şudur: Yardımcı doçent bir öğretim üyesidir, yani zaten HOCADIR. Tam yetkiyle ders verir. Cumhurbaşkanı'nın bunu bilmemesi de mümkün gözükmüyor bana. Yardımcı doçentlikten önce, yani 1981'den önce doktorasını bitirenler asistanlığa devam ediyordu, dolayısıyla öğretim üyesi değildi. En az dört yıl bekledikten sonra doçentliğe başvurabiliyordu.Bence genç kadrolardan daha çok yararlanma açısından yardımcı doçentliğin getirilmesi doğru bir karardı.Yardımcı doçentlik kadrosu ile öğretim üyesi zaman içinde yükseldi. Bugün de 35 000 kadar yardımcı doçent var,profesör 22 000'den fazla, doçent de 15 000 kadar.

ÜÇ: Şimdi cumhurbaşkanı istiyor ki, doktoradan sonra hemen doçentliğe geçilsin. Bir kere bu hoca sayısını etkilemez, çünkü yardımcı doçent zaten hoca. Öte yandan üç basamak olması akademik üretim açısından daha teşvik edici ve Türkiye'nin akademik performansı açısından daha doğru.

DÖRT: Peki, bu konu neden böyle küt diye gündeme düştü. Birincisi, 5000'in üzerinde üniversite mensubu atılınca, önemli bir açık doğdu ve kadroları doldurmak ihtiyacı doğdu. İkinci olarak, siyasi iktidar için önemli bir kadrolaşma olanağı yarattı bu durum. Bu kadrolaşmayı da hızla yapmak isteniyor, kısa yoldan doçent olsun girenler ve üniversitelerde ağırlığımız artsın. Niyet budur.
Aslında yapılması gereken (Türkiye'nin akademik performansı açısından bakarak): FETÖ bağlantısı dışında, sadece özgürlükçü, demokrat duruşları dolayısıyla ve temel hukuk ilkelerine aykırı biçimde atılan tüm öğretim elemanlarının üniversiteye dönmesi sağlanmalıdır. Bugünkü iktidarın buna kolay yanaşmayacağının bilincindeyiz. Ancak siyasi amaçla üniversitelerde yeni kadrolaşmalar Türkiye'nin hiç de yararına değildir.
http://www.yurtgazetesi.com.tr/politika/yardimci-docentlik-neden-gundeme-geldi-h38157.html

Saray tarihçisi 'püsküllü' Mısırlıoğlu hakkında suç duyurusu!
Saray tarihçisi 'püsküllü' Mısırlıoğlu hakkında suç duyurusu!

Avukatlar, "Kadir Mısıroğlu, Sevr’i Yunan maskeli işgali, hilafeti ve şeriatı savunarak Anayasa’yı ve TCK’yı ihlal suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis suçuyla cezalandırılmalıdır" diyerek suç duyurusunda bulundu.

Halkın Kurtuluş Partisi (HKP) avukatları, Kadir Mısıroğlu'nun “Keşke Yunan galip gelseydi. Ne Hilafet yıkılırdı, ne Şeriat kaldırılırdı, ne Medrese lağvedilirdi, ne hocalar asılırdı, hiçbiri olmazdı” ve “10 Kasım’da saat 09:05'te kenefe (tuvalete) gidin” şeklindeki sözleri nedeniyle hakkında suç duyurusunda bulundu.

Kadir Mısıroğlu'nun bu sözleriyle, “Anadolu'nun, tüm yurttaşların ortak geçmişlerinde onur duydukları olaylara, kahramanlıklara; bu kahramanlıkların eseri olan bağımsızlığımıza, Laik Cumhuriyet'e; bu kahramanlıkları yaratanların Başkomutanı Gazi Mustafa Kemal'e ve Silah Arkadaşlarına; dünyanın tüm Mazlum Halklarının örnek aldığı, zaferle sonuçlanan İlk Kurtuluş Savaşı'na karşı affedilmez bir suç işlediğini” dile getiren HKP’li avukatlar; “R.T. Erdoğan tarafından “Hocam” denerek taltif edilen, korunup kollanan şüphelinin, aslını, yaşadığı toprağı, soluduğu bağımsızlık havasını, yediği ekmeği inkâr ederek, web sayfasında, Sevr'i, Hilafeti ve Şeriatı savunarak, sürekli Cumhuriyetimizin kazanımlarını ve kurucularını aşağılayarak, onlara hakaret ederek vatana ihanet suçu işlediğini, aynı zamanda Batılı Emperyalistlerle işbirliği içinde, ülkemizin parçalanmasının propagandasını yaparak Laik Cumhuriyet'e ve Mustafa Kemal'e yönelik benzer suçları sürekli işlediğini; Anayasa'nın Başlangıç kısmında belirtilen ilkelere, madde 4'de yer alan değiştirilemeyecek hükümlere aykırılık, TCK Madde 302'de düzenlenen Devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına, Madde 301'de düzenlenen Türk Milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devletini, Devletin kurum ve organlarını aşağılama, TCK. Madde 216- 217 ve 218'de düzenlenen Halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama, Madde 214'de düzenlenen Suç işlemeye tahrik suçlar ile 5816 sayılı Atatürk Aleyhine İşlenen Suçlar Hakkındaki Kanuna Muhalefet suçlarından dolayı ilgili kanun maddelerinde öngörülen hapis cezalarına çarptırılması gerekir” diyerek suç duyurusunda bulundular.


Meclis Başkanı Kahraman'a 5 milyonluk yeni makam aracı

Meclis Başkanı Kahraman'a 5 milyonluk yeni makam aracı

TBMM Başkanı Kahraman'ın içi ambulans hizmeti verebilecek şekilde düzenlenen 5 milyon liralık yeni bir makam aracı aldığı iddia edildi. TBMM Başkanları için tahsis edilen bir başka lüks otomobilin de Kahraman'ın oğlu tarafından kullanıldığı öne sürüldü
Meclis'te bir süre önce tartışma yaratan gösterişli kulis dekorasyonu ile ilgili eleştirilere, "Kulisleri 7 yıldızlı yapacağız. Ne bu küskün kompleksi? Biz ihtişamlı, güçlü bir devletiz" karşılığını veren TBMM Başkanı Kahraman, lükse doymuyor.

Kahraman'ın içi ambulans hizmeti verebilecek şekilde düzenlenen 5 milyon liralık yeni bir makam aracı aldığı iddia edildi.
BirGün'de yer alan habere göre göreve geldiği günden beri Meclis bütçesinden tören alanında şova dönüştürdüğü iftar yemekleri düzenleyen, Abdülhamit dönemini anlatan fotoğraf sergisi açtıran, ana binadaki kulislerin dekorasyonunu başan sona yenileten TBMM Başkanı İsmail Kahraman, şimdi de makam aracıyla gündem yaratttı.
CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, Kahraman'ın kullandığı makam aracıyla ilgili yeni bir iddiada bulundu. Meclis'te görev yapan taşeron işçilerin servislerini "tasarruf" gerekçesiyle kaldıran Kahraman'ın kendisine 5 milyon liralık yeni bir makam aracı aldırdığını savunan Yarkadaş, "TBMM bütçesi har vurup harman savruluyor"dedi.

Gezen Hastane gibi makam aracı

Yarkadaş, Kahraman'ın makam aracı olarak kullandığı Mercedes S 350 marka aracının arızalı olduğu gerekçesiyle bir süredir kendisine tahsis edilen bir başka zırhlı aracı kullandığını kaydetti.

Kahraman için yeni alınan Alman Mercedes Benz Maybach S 600 marka aracın içinin ambulans hizmeti verecek şekilde yeniden dizayn ettirildiğini de savunan Yarkadaş, "Kahraman, gezen bir hastaneyle dolaşacak" dedi.

Başkan'a tahsisli aracı oğlu kullanıyor

Barış Yarkadaş, Kahraman'ın aracı Meclis garajına çektirdiğini ve kullanmak için TBMM'nin tatile girmesini beklediğini söyledi. TBMM Başkanı için tahsis edilmiş Audi A 8 Long marka araçla ilgibi bir iddiayı da gündeme getiren Yarkadaş, Kahraman'a "Meclis başkanları için tahsis edilen Audi A 8 Long aracı oğlunuz mu kullanmaktadır?" sorusunu yöneltti.
Yarkadaş, iddalarını soru önergesiyle Meclis gündemine de taşıdı. TBMM Başkanı'nın yöneltilen soru önergelerini "özel hayata giriyor" diye geri çevirdiğini anımsatan Yarkadaş, "Bakalım bu sorulara ne cevap verecek" dedi.

Lüks harçamayı "İhtişamlı devletiz" diye savunmuştu

TBMM Başkanı İsmail Kahraman, tepki çeken kulis tadilatıyla ilgili eleştiriler üzerine, basın mensuplarının kendisine " Kulisleri 5 yıldız yapacakmışsınız doğru mu" diye sorduğunu belirterek, " Ne münasebet.7 yıldızlı yapacağız. Nedir, nedendir bu küskün kompleksi. Evet, biz ihtişamlı, güçlü bir devletiz. Kendimize güveneceğiz ve dik duracağız. Tüm dünyanın ümidiyiz" açıklaması yapmıştı

Bir kolu olmayan Veli Saçılık'a saldırdılar, polis izledi

Bir kolu olmayan Veli Saçılık'a saldırdılar, polis izledi

Yüksel Caddesi direnişçilerinden Veli Saçılık gözaltına alınırken bir grup Saçılık’a saldırı girişiminde bulundu. Polis gruba müdahale etmedi
KHK ile ihraç edildikleri işlerini geri istedikleri için 140 gündür açlık grevi yapan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın Yüksel Caddesinde başlattığı direnişin 260. gününde “İşimizi geri istiyoruz” diyerek eylem yapanlara polis müdahale etti.

ETHA’nın haberine göre polis saldırısı, eylemcilerin “Nuriye ve Semih’in açlık grevi 140. gününde, gözaltılar serbest bırakılsın” yazılı pankart açmasının ardından gerçekleşti.
“Emekçiyiz haklıyız kazanacağız” sloganı atan Veli Saçılık gözaltına alındı. Gözaltına alındığı sırada bir grup “Bu ülkede her şey var. Ne mutlu Türküm diyene” diyerek Saçılık’a saldırı girişiminde bulundu.
Saldırı karşısında “Faşizme karşı omuz omuza” sloganı atan Saçılık gözaltı aracına götürülürken polis gruba müdahale etmedi.

Daha fazlası için
Facebook İNSAN 'ı Beğenin
insan
https://www.facebook.com/insaninsanca1/